DÜNYA

Köln’de Yol TV’ye destek etkinliği

ko__ln-yol-dayanisma-etkinligi-15-12-13-001-aaYılbaşı pazarları ve buralara saldırı ihtimali gerekçesinden dolayı çarşamba gününe kadar sokak eylemlerine izin verilmeyen Almanya‘nın Köln kentinde dün Yol TV‘ye destek vermek için yüzlerce kişi bir salon etkinliğinde buluştu.

Salonda, Turksat üzerinden yayın yapan Yol TV’nin “Erdoğan’a hakaret edildiği gerekçesiyle geçici durdurma kararına” öfke atılan sloganlara ve konuşmalara yansıyordu.

Almanya Alevi Birlikler Federasyonu (AABF) ve Yol TV çalışanlarının Ezgi Center’de düzenledikleri etkinliğe destek için Alınteri ve Yaşanacak Dünya Gazeteleri çalışanlarınında içinde olduğu bir çok göçmen kurumu katıldı, destek konuşmaları yaptılar. AABF ve Yol TV çalışanlarının konuşmalarında kararın siyasal olduğu vurgusu öne çıktı.

“Asla geri adım atmayacağız”
Etkinlik AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat‘ın konuşması ile başladı. AKP’nin, darbe girişiminin ardından muhalefete yöneldiğini, elbet sıranın Alevilere’de geleceğini, bunu beklediklerini söyleyen Mat:

“AB Erdoğan ve AKP’ye hep destekledi. Bizler Erdoğan’a diktatör dediğimizde eleştirildik. Ama bugün kendileri tüm manşetlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a diktatör demeye başladılar. Biz bunları Osmanlı ve Selçuk dönemlerinden tanıyoruz. Bugün gelen durumda herşey ortada. Erdoğan padişahlığı ve iktidari elde tutmak için attığı her adımıyla daha fazla batacaktır ” dedi. Konuşmasının devamında;

“Bu gün burada TV’mizin kapatılmasına ahlanıp vahlanmak için toplanmadık. Yol TV bir araçtır. Çorum, Sivas, Maraş, Gezi, Soma ve Kürt kentlerin yıkımı ve katliamlarını, kadınlara yönelik taciz ve tecavüz saldırıları teşhir etmeye devam edecek. Bizler gerçeği söylemeye devam edeceğiz. Bunun bedeli ne olursa olsun. Bugün bizler bu baskılara karşı direnişin nasıl büyütebileceğimizi tartışacağız. Kesinlikle geri adım atmayacağız” vurgusunu yaptı.

AABF’nin kadın, bölge başkanları, Yol TV’nin yayın yönetmenlerinin bilgilendirmeyi de içeren konuşmalarının ardından destek için gelen kurumlara söz verildi. Bir çok kurum temsilcisinin yanısıra Alınteri ve Yaşanacak Dünya adına yapılan konuşmada ise:

“İçte ve dışta politikaları iflas ettikçe saldırganlaşan devlet büyük şairinde dediği gibi Yol TV üzerinden yine tüm direnme dinamiklerine bir savaş daveti yolladı. Tıpkı bu aylarda yapılan 19 Aralık cezaevleri katliamları, Maraş katliamı ve Roboski katliamında yaptığı gibi. Bizlerde davetleri kabülümüzdür diyerek buradayız. Birleşik ve militan, diri bir bir mücadele ile bu karanlığın yarılacağına inancı tam olan, devrim, sosyalizm özgürlük mücadelesinin bu saldırganlığa rağmen yükseltilmesi diyen, Deniz‘lerin, Mahir’lerin, Kaypakkaya‘ların, Mazlum’ların güçlü direniş mirası arkasında olan sosyalistler olarak ya nerde olacaktık. Mehmet Fatih Öktülmüş‘lerin, Ethem Sarısülük‘lerin yoldaşları olarak ya saldırıya uğrayanlar ve karşısındaki  direnme dinamiklerinin yanında olmayıpta nerede olacaktık. Dil, din, ırk farklılıklarının kalktığı çitlerin olmadığı sınıfsız sınırsız bir dünya için mücadele edenler olarak bu duygularımızla hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyoruz” denildi.

Daha fazlası

İlgili

Close