Manşet

Kolombiya: Cinayetler 100 şehirde protesto edilirken eski bir gerilla daha katledildi

Politik cinayetler dünyanın 100 şehrinde protesto edilirken, eski bir gerilllanın daha öldürüldüğü haberi ajanslara düştü

HABER MERKEZİ– Kolombiya’daki devlet destekli paramiliter güçler tarafından düzenlenen politik cinayetler dünyanın 100 şehrinde protesto edilirken, eski bir gerilllanın daha öldürüldüğü haberi ajanslara düştü.

Eski FARC gerillası Carlos Alberto Montaño Mosquera, Kolombiya Cali’de bir kaynak atölyesinin önünde silahlı bir grup tarafından vuruldu ve öldürüldü.

Kolombiya polisinin Cuma günkü açıklamasına göre, eski Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) gerillasına 6 kurşun sıkıldı.

Carlos Alberto Montaño Mosquera, FARC yetkilileri ile devlet arasında 2016 yılında “barış anlaşması”nın imzalanmasından sonra silahlarını teslim eden binlerce gerilladan biriydi.

Ancak, eski Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos ile Kolombiya Devrim Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasında 2016 Barış Anlaşması imzalandığından beri, en az 710 sosyal lider ve 138 eski gerilla, devletle ve uyuşturucu kartelleriyle yakın ilişkilerini sürdüren paramiliter güçler tarafından öldürüldü.

Öte yandan, dün (Cuma günü) dünyanın dört bir yanındaki 100 şehirde, Kolombiyalı sosyal örgütleri desteklemek ve poitik cinayetleri protesto etmek için gösteriler düzenlendi.

“Barışı Koruyalım” mottosuyla yapılan çağrıyla birlikte, başta başkent Bogota olmak üzere 50’nin üzerinde Kolombiya kentinin ana caddelerinde yürüyüşler gerçeklşetirildi. Ayrıca diğer şehirlerin yanı sıra Atina, Austin, Barselona, ​​Berlin, Bern, Bilbao, Brüksel, Buenos Aires, Karakas, Dubai, Elche, Stockholm, Frankfurt, Gijon, Guadalajara, Innsbruck ve Londra’da protesto gösterileri düzenlendi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close