İŞÇİ SINIFIManşet

Kolombiya’da binlerce kişi sağlık yasasını protesto etti.

Burjuva devletler bir çok ülkede “Reform” adı altında emekçilerin yaşamını hiçe saymak istiyorlar

Avrupa basınına yansıyan haberlere göre; Kolombiya’da meydanlara inen binlerce kişi, ülkede büyük tartışmalara neden olan sağlık yasasını protesto etti. Muhalif partilerin örgütlediği eyleme sendika ve kitle örgütleri de katıldı.

Cumhurbaşkanı Gustavo Petro’ya tepki gösteren eylemciler, başkent Bogota’nın tarihi Bolivar Meydanı olmak üzere birçok kentte yasa karşıtı sloganlar attı.

Ulusal Park’ta toplanan binlerce kişi, pankart ve dövizlerle sağlık yasası karşıtı sloganlar atarak tarihi Bolivar Meydanı’na kadar yürüdü.

Demokratik Merkez Partisi Senatörü Miguel Uribe, açıklamasında, sağlık reformuna güçlü şekilde karşı çıkacaklarını belirterek, “Sokağa çıkmalıyız, bunu zaten vergi reformuyla da yaptılar, haksız yere hayat pahalılığını arttırdılar, düşük gelirlileri gıda fiyatıyla cezalandırdılar. Sağlık reformuyla Kolombiyalıların hayatını riske atacaklar, çalışma ve emeklilik reformuyla bizi kayıt dışılığa ve işsizliğe mahkum edecekler, yürüyüşe çıkmak ailelerimizin geleceğini korumaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Petro ise ülkede tartışılan sağlık reformu yasasının herkese eşit sağlık hizmeti sağlayacağını savunuyor.

Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino’nun balkonundan dün destekçilerine seslenen Petro, Kongre’ye sunulan sağlık reformu yasasının ülkede sosyal refahı inşa etme yolunda önemli bir adım olduğu palavrasını savunmaya devam ediyor.

Daha fazlası

İlgili

Close