DÜNYAManşet

Kolombiya’da direniş kazandı

Kolombiya’da 20 kişinin ölümü pahasına yapılan grev ve protestolar geri adım attırdı

Kolombiya’da, hükümetin ‘vergi reformu’ adıyla sunduğu; belirli gıdalar, hizmetler ve benzinden alınan KDV’nin yanı sıra gelir vergisinin artırılmasını öngördüğü için tepki çeken yasa tasarısından geri adım atıldı. Devlet Başkanı Ivan Duque, günler süren protestoların ardından ‘vergi reformunu’ tamamen geri çektiklerini açıkladı.

Ülkede geçtiğimiz haftadan bu yana on binlerce kişi, ülkenin en büyük sendikalarının çağrısıyla vergilerin artırılmasına karşı sokaktaydı. En az 20 kişinin polis şiddeti sonucu öldüğü belirtilen gösteriler, hükümetin cuma günü en tartışmalı maddeleri kaldıracağını açıklamasına rağmen devam etmişti.

Devlet Bakanı Ivan Duque, Covid-19 salgınının ekonomik etkileri nedeniyle bir ‘vergi reformu’nun kaçınılmaz olduğunu savunuyordu.

Duque grev ve protestolar sonucu çark eden yeni açıklamasında ise, “Zaman birlikte çalışma zamanı. Bir mutabakat sağlamamız lazım. Ürün ve hizmetlerde KDV artışı olmayacak” ifadelerini kullandı.

‘Yeni yasa oybirliğiyle hazırlanacak“

Devlet Başkanı Duque yasayı geri çektiğini açıkladı. Duque, “Kongre’den maliye bakanlığının önerdiği yasayı geri çekmesini ve finansal belirsizlikten kaçınmak için oybirliğiyle hazırlanacak yeni bir yasayı hayata geçirmesini istiyorum” dedi. Sağcı siyasetçi, Kolombiya’nın kredi notunu koruması ve sosyal programları fonlayabilmesi için bir vergi reformuna ihtiyaç duyduğu görüşünü ise yineledi.

‘Aynı yasayı makyajla yeniden sunmasınlar“

Hükümetin geri adım atması Kolombiya toplumunun geniş kesimlerinde memnuniyetle karşılandı. Muhalefetteki birçok milletvekili sosyal medyadan bu gelişmeyi ‘zafer’ olarak yorumlarken, solcu senatör Ivan Cepeda Twitter’dan yaptığı açıklamada ‘gençlerin,”Toplumsal örgütlenmelerin ve harekete geçen vatandaşların hükümeti yenilgiye uğrattığını” belirtti. Cepeta, “Hükümet aynı reformu makyajla yeniden sunmasın. Vatandaşlar numaralara kanmayacak” dedi. Ülke çapında binlerce kişi de kararı tencere tava çalarak kutladı.

 

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close