DÜNYAManşet

Kolombiya’da genel grev sokakları tutuşturdu

Kolombiya’da Iván Duque’nin hükümetinin yeni neoliberal vergi reformu tasarısına karşı başlayan genel grev ikinci gününde sürüyor

Ülkede “Yaşam İçin, Barış, Demokrasi için ve Duque’nin Neoliberal Paketi ve Vergi Reformuna Karşı” sloganıyla başlayan genel grev sürüyor. Genel grev sadece iş bırakma olarak değil, yüzbinlerce işçi ve öğrencinin sokağa çıkması ve reformun geri çekilmesini istemesi ile paralel yürüyor.

Başkent Bogota’nın yanı sıra Barranquilla, Bucaramanga, Cali, Cantagallo, Cartagena, Chiquinquirá, Cúcuta, Duitama, Medellín, Neiva, Pereira, Puerto Boyacá, Soatá, Sogamoso, Soraca, Saravena’da onbinlerin katıldığı yürüyüşler düzenlendi.

Eylemciler yolları keserek trafiği de felç ettiği, Bogota’da, mitingler ve yol blokaj eylemleri nedeniyle en az 50 noktada yolların eylemciler tarafından kapatıldığı bildiriliyor.

Cauca bölgesinde, El Kahire ve Cajibío köylü toplulukları Pan-Amerikan otoyolunu birkaç noktada kapattığı, Cali şehrinin Valle de Cauca bölgesinde, bir grup yerli protestocunun İspanyol fatih Sebastián de Belalcázar’ın heykelini devirdiği hızla dünya basınına yansıdı.

Eylemlerde hükümetin COVID-19 salgınını politikaları, yaygın işsizlik ve artan yoksulluk, Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) gerilla grubunun eski liderlerine ve insan hakları savunucularına yönelik suikastler ve kadın cinayetleri de protesto ediliyor.

Bogota ve bir çok şehirde polis eylemcilere cop ve biber gazı ile saldırırken, saldırılarda onlarca eylemci yaralandı ve gözaltına alındı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close