GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Kolombiya’da genel grev

Toplumsal muhalefet, hükümetin neoliberal saldırılarını ve ülkedeki politik-sosyal aktivistlere yönelik suikastları protesto etmek için sokağa çıktı

HABER MERKEZİ– Kolombiya’da işçi sendikaları, öğrenci örgütleri, yerli halk toplulukları, hükümetin neoliberal politikalarına, yerli ve emekçi halklara yönelik saldırganlığına karşı dün genel greve çıktı. Şehirlerden kırsal bölgelere kadar bir çok noktada düzenlenen protestolara polis saldırdı.

Protestolar İvan Duque ve hükümetinin neoliberal “Ulusal Kalkınma Planı”na (PND), ülkedeki “barış” sürecinin bizzat devlet ve ona bağlı paramiliter güçlerce sabote edilmesine ve barış yanlısı, insan hakları savunucusu çok sayıda aktivistin katledilmesine karşı düzenlendi.

Genel grev ve ülke çapındaki protestolar, toprakları ve temek hakları için direnen yerli halk topluluklarının yaklaşık bir ay süren otoyolları bloke etme eylemlerinin ardından geldi.

Grev çerçevesinde ülkenin başkenti Bogota ile Medellin, Cali, Cartagena, Barranquilla gibi büyükşehirlerde protesto yürüyüşleri düzenlendi.

Bogota’da sendikalar, öğrenci grupları ve yerli halk topluluklarından oluşan protestocular, farklı bölgelerden harekete geçerek kentin tarihi merkezindeki Bolivar Meydanı’na kadar yürüdü.

Meydanda genel olarak barışçıl geçen mitingin ardından polis saldırısı yaşandı ve çatışma çıktı.

Polisin göstericilere göz yaşartıcı gaz ve coplu saldırısı sonucunda 4’ü gazeteci çok sayıda kişi yaralandı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close