DÜNYAManşet

“Korku yok, korku yok, sokak halka ait”

Tunus’ta derinleşen ekonomik kriz nedeniyle giderek kötüleşen yaşam koşullarına ve artan işsizliğe karşı 15 Ocak’ta başlayan eylemler devam ediyor.

15 Ocak’tan beri süren eylemlerde 600 kişi gözaltına alındı. Pazartesi günü erken saatlerde başkent Tunus’ta hükümet binalarının bulunduğu Bourguiba Caddesi’ndeki bir araya gelen eylemciler bu kez son eylemlerde gözaltına alınanların serbest bırakılması talep ettiler.

Eylemde sık sık “Korku yok, korku yok, sokak halka ait!” sloganı atıldı. Akşam saatlerinde de başkentte çoğunluğu gençlerden oluşan yüzlerce kişi yine bir araya geldi. Polisin biber gazı ve tazyikli suyla saldırılarına eylemciler taş ve molotof kokteyllerle karşılık verdi.

Tunus’un Ettadhamen bölgesinde toplananlar da güvenlik güçleri ile çatıştı. Yaşam şartları ve işsizliği protesto eden eylemciler yolları kapatarak çöp konteynerlerini ateşe verdi.

Eylemler giderek ülkenin birçok kentine yayılıyor. Eylemcilerin çoğunluğunu (covid-19 için dört günlük sokağa çıkma yasağı koşullarında) gençler oluşturuyor.

Daha fazlası

İlgili

Close