DÜNYAKADIN

Kürt Angelina Jolie mi?

kurt-guzeliIŞİD’le savaşırken Türkiye sınırında hayatını kaybeden 22 yaşındaki YPJ savaşçısı Asya Ramazan Antar’le ilgili Avrupa ve Türk burjuva basınının yılan dili, “Kürt Angelina Jolie öldürüldü” haberi insanım diyen herkesi isyan ettirecek nitelikte. Kapitalizmin kadına yönelik cinsiyetçi iğrenç algısını yaymak için gencecik bir YPJ savaşçısının ölümünü kendilerine malzeme olarak seçmeleri ile hadlerini aştılar.

Asya Ramazan Antar YPG’ye 2015’te katılmış, Viyan Antar adını almıştı. Askeri eğitimini tamamladıktan sonra IŞİD’le savaşmak için cepheye gitmiş. 30 Ağustos’ta Türkiye sınırı yakınındaki Minbiç’te öldürülmesinden önce beş cephede savaşmış bir kadın lider ve makineli tüfek nişancısı.

Burjuva medya bildiği şeyi “işini yaptı” Onların sayfaları kadının kapitalist sistem tarafından ne kadar aşağılandığının ve metalaştırıldığının göstergeleriyle doludur. Kadın cinsel bir meta durumundadır, burjuva medya da onu cinsel bir obje olarak afişe eder. Yıllardır yaşadığı cografyanın özgürlüğü ve kadını en aşağılık cinsel köleler olarak gören IŞİD hayvanlığına karşı savaşmış 22 yaşında gencecik bir kadın öldürülmüş onlar için ne gam. Konu kadınların cinsel nesne olarak kullanılmasına karşı yaşamını ortaya koyan kadınlar olmuş yine gam değil bu hadsizler için. Bu kez bir YPJ savaşçısını “Kürt Angelina Jolie” diyerek nesneleştirme değersizleştirme peşindeydiler. Buna Viyan’ın yoldaşlarının sert tepkileri de gecikmedi. YPG yetkilisi Choman Kanaani “YPJ’nin bütün felsefesi cinsiyetçilikle savaşmak ve kadınların cinsel nesne olarak kullanılmasını engellemek üzerine kuruludur” haklı tepkisini gösterdi.

“Medya Viyan’ın idallerinden söz etmedi”

Choman Kanaani, IŞİD tarafından işgal edilen ve büyük ölçüde yok edilen ’nin Kobanê’nin Kürt güçlerince cihatçılardan temizlenmesi sonrası yeniden inşadan sorumlu. Kanaani Asya Ramazan Antar’ın üyesi olduğu Kürt Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) felsefelerinin sadelik ve mütevaziliğe dayandığını söyledi. “Hiçbir kadın veya erkek dış görünüşüne, vücudunun şekline veya kilosuna göre yargılanmıyor, bireyler, ortak iyilik için fedakârlıkta bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Kanaani, “YPJ’nin bütün felsefesi cinsiyetçilikle savaşmak ve kadınların cinsel nesne olarak kullanılmasını engellemek üzerine kuruludur. Kadınlara toplumda hak ettikleri yeri vermek ve kendi kaderlerine sahip çıkmalarını istiyoruz. Viyan bu idealler uğruna öldü. Medyada kimse uğruna canını verdiği bu idealler hakkında veya Viyan’ın son dört yılda Rojava’da kadınlar için ne başardığı konusunda konuşmadı” sözleriyle öfke ve tepkisini gösterdi.

Agrin Senna ise, özgürlük savaşında bir bacağını kaybetmiş bir YPJ savaşçısı. O da insanları, hayatını kaybeden ve IŞİD’in kendine özgü şeriat türünün altında yaşamayı reddeden kadın yoldaşlarının fotoğraflarına bakmaya çağırıyor: “Bakın resimlerine. Hepsi melek, hepsi güzel. Sadece bir Hollywood yıldızına, Angelina Jolie veya Julia Roberts’a benziyor diye bir tanesini seçemezsiniz. Onlarla hiçbir ilgileri yok. Dünyanın en kadın karşıtı gruplarından birinin arasında yaşamak yerine ölmeyi tercih ediyorlar” diyor.

Daha fazlası

İlgili

Close