DÜNYA

Kürt Kültür Festivali

festival platform2Türk devleti ve Avrupa’daki AKP uzantısı faşist kurumların baskısı ile Alman devletinin engellemek istediği Kürt Kültür Festivalinin 24. Rhein Nehri kıyısındaki Köln Deutzer Werft Meydanı’nda yapıldı. Engellenme girişimi üzerine NAV-DEM, Demokratik Güçbirliği, Interventionistische Linke (IL), HDK-Avrupa, ABDEM bileşenlerinin ortaklaştırdığı festival Kürt ulusal marşı Ey Raqîp ile başladı. Yapılan konuşmalara Ortadoğu ve Türkiye Kürdistanı’ndaki gelişmeler damgasını vurdu. Bu en fazla Salih Müslim ve Selahattin Demirtaş‘ın konuşmalarında somutlandı. Kürt gençleri ve kadınlarının ağırlıkta olduğu festivalde TİKB‘de standı ve alanın çeşitli yerlerine astığı pankartları ile yer aldı.
festival2festäval x
Festivalde Koma Berxwedan, Hesen Şerif, Koma Bajar, Özlem Gerçek, Şahiya Stranan gibi sanatçı ve müzik grubu sahne alırken, çeşitli folklör gösterileri de yapıldı.

NAV-DEM Eşbaşkanları Fatoş Göksungur ve Bahattin Doğan yaptıkları açılış konuşmasında “Festivali özerklik, Rojava’da yaşamını yitirenlere ve ailelerine adadıklarını belirterek, “Türk devleti Kürt düşmanlığını her fırsatta sürdürüyor. Rojava’ya saldırmak bunun örneğidir. Rojava’ya savunmak hepimizin görevidir” dediler. Abdullah Öcalan’ın tecridi üzerine ise “Öcalan’ın özgürlüğü hepimizin özgürlüğüdür. Onun özgürlüğü için hepimizin mücadele içerisinde olmalıyız” çağrısında bulundular ve Almanya’da Kürt siyasi tutsaklarının da bırakılmasını isteyerek, Almanya devletine sert eleştirilerde bulundular.

festival 5festival4

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ikinci başkanı Özgür Öz ise, “Türk devleti kuruluşundan beri Türk İslam sentezi mantığıyla bütün farklılıkları katletti. Kürtleri, Alevileri, Ermenileri olmak üzere bütün ötekileri yok saydı. Bu tarih katliam ve talanla doludur. Bugün de bu katliamları AKP yürütüyor” Bütün kesimlere AKP ve katliamlarına karşı ortak mücadeleye çağırdı .

Sol Parti Eşbaşkanı Bernd Riexinger partisinin PKK yasağının kaldırılmasıyla ilgili talebini yineledi. “Kesinlikle PKK yasağının kaldırılmasından yanayız” diyen Riexinger, Öcalan’ın tamamen tecrit edilmesinin de yanlış olduğunu vurguladı. “Öcalan’ın daha fazla hapiste tutulmak yerine müzakerelerde kullanılmasını açık bir şekilde talep ediyoruz” şeklinde konuştu.

müslimindex

Salih Müslim’in konuşmasında alanda dağınık duran onbinlerce insan konuşmanın yapıldığı sahneye doğru aktı. Kürt halkının dünyanın birçok yerinde mücadele içerisinde olduğunu vurgulayan Muslim, “Halkımız Kobanê, Cerablus, Strasbourg’da ve siz burada mücadele ediyorsunuz. Bu Rojava, YPG ve Kandil ile birlikte olduğunuzu gösteriyor” diye konuştu.

Rojava’da oluşturdukları modelin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın çözüm modeli olduğunu söyleyen PYD Eşbaşkanı Muslim, “Bu oluşturduğumuz model Önder Apo’nun önerdiği modeldir. Biz de bunun öncülüğünü yapıyoruz Ortadoğu’da. Biz Ortadoğu’daki ülkelerin, devletlerin parçalamalarını istemiyoruz. Biz birliktelik ve halkların birlikte yaşamasını istiyoruz… Bugün Rojava da ve Ortadoğu da tarih yeniden Kürtlerin eliyle yazılıyor. Bunu da kendi kanımızla yazıyoruz. AKP ne yapıyor? DAİŞ’e yardım ediyor. Siz de DAİŞ gibi yok olacaksınız. Bunlar hakların başına çullanmış, hırsızlık yapıyorlar. DAİŞ’e yardım ediyorlar. Kardeşlikten ve güzellikten anlamıyorlar. İkide bir kalkıp tehdit ediyorlar. Biz kardeşlik ve kardeşlik mücadelesini istiyoruz. Rojava hiç bir zaman Türkiye halklarına tehdit olmamıştır. Kimse bunlara inanmasın” dedi.

halayfestival maset

Konuşması sık sık sloganlarla kesilen HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise Amed merkezli başlayacak açlık grevinin bir taktik olmadığını, Abdullah Öcalan şahsında bir halka saldırıldığını, 15 Temmuz darbesinde İmralı’da çatışma çıktığını ve sonuçlarını bilmediklerini” vurguladığı konuşmasının devamında kimse artık Ortadoğu’da Kürtlersiz tarih yazmayacak dedi.

Demirtaş, “Tarih Ortadoğu, Kürdistan ve Türkiye’de yeniden yazılırken 100 yıl önce başımıza felaket bir daha gelmesin. Bir kez daha ana vatanımızda ve topraklarımızda kölelik dayatılmasın bize dünyanın her yerinde direnen halkımız şunları söylüyor: Bir tarih yazılacaksa bu halkı, direnleri dikkate almadan kimse tarih yazmasın. Bu sefer tarihi biz direnenler yazacak. 100 yıl önce kendi topraklarımızda, bizi yok sayanlar, Kürdistan’da sömürgecilik hukukunu oluşturanlar bir tarih yeniden yazılacaksa dikkate alınmalılar. Biz artık umutsuz ve çaresiz değiliz. Bütün devletler politikalarını oluştururken bunu görmeliler. Almanya’da bu gerçeği görsün. Kürt yokmuş gibi davrananlar kaybetmeye mahkumlar.”

Recep T. Erdoğan’ın Türkiye’de tek adam sistemi kurmaya çalıştığını belirten Demirtaş, AKP 14 yıllık döneminin en panik ve zayıf anını yaşadığını ve korktuğunu vurguladı.

Kürtlerin IŞİD ile mücadelesine değinen Selahattin Demirtaş: “Bütün dünya tecavüz ordusu olan DAİŞ tarafından titrerken Rojava’nın kadın ve erkek yiğitleri bu barbarları durduran tek güç oldular. Şimdi böylesine büyük bir başarı ve güçlü mesaj bütün dünya ayakta alkışlarken birileri PYD’ye terörist diyor. Bu aymazlıktan başka bir şey değil. AKP ve Erdoğan’ın destekledikleri ÖSO barbarlarıdır. Asıl terörist görmek isteyenler buna baksınlar. Cerablus’ta, Minbic’te Afrin’de ve Kobenê’de Rojava’nın her bir bölgesinde başka kimlikler ve halklar yaşıyor. Kürtler dışında Araplar, Türkmenler, Hıristiyanlar da var. Ama önemli olan Rojava yönetiminin ortaya koyduğu adil birlikte yaşam projesidir. Bunu koruyan yaşam kılan PYD’dir. DAİŞ bu kadar geriletilmişken suni teneffüs edilmesi ve Cerablus üzeri yardım göndermesine neden sessiz kalıyorsunuz. Cerablus ve DAİŞ meselesi sadece Rojava meselesi değil. Bu aynı zamanda Almanya, Fransa ve Belçika’nın da güvenliğidir. Almanya resmi politikasını gözden geçirmesi geriyor. Dünyada 50 milyon Kürdü ne zaman göndereceksiniz. Kürtler bugün yeryüzünde barbarlığa gericiliğe ve DAİŞ’e karşı mücadele ediyor. Maalesef Kürtler hak ettiği desteği görmüyor. Alman halkı da buna görmeliler. Eğer DAİŞ eski güce kavuşursa her kes zarar görecektir.” dedi.

Festival, HBDH, Güç Birliği mesajlarının okunmasından sonra KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç’un konuşmasının MKK müzik grubu Şahiya Strana ile sona erdi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close