DÜNYA

Lampedusa'da canpazarı!..

Kuzey Afrika’da siyasi şiddetten kaçan yüzlerce mülteci minik İtalyan adası Lampedusa’ya geldi

Lampedusa'da canpazarı!..

10 balıkçı teknesine sıkışmış sekizyüzelliye yakın kişinin Pazartesi günü sabahın erken saatlerinde adaya geldikleri bildirildi. 11. tekne ise ada açıklarında bir kez belirdikten sonra yeniden görülmedi, büyük ihtimalle o da battı.

Geçen Cuma günü de yine böyle bir gemi fırtınaya tutularak Sicilya Adası’nın güneyindeki Lampedusa açıklarında batmış, otuz sığınmacıdan ikisi boğulmuştu.

Yeni gelenlere tıbbi yardım sağlandı; sıcak içecek ve giysi verildi. Ardından gelenlerin sığınmacı statüsü isteyen mülteciler mi yoksa yalnızca iş arayan ekonomik göçmenler mi oldukları tespit edilmeye çalışıldı.

Son gelenlerin büyük bir çoğunluğu genç erkeklerdi. Fakat içlerinde Tunus’tan geçiş yapmış tekneyle bu hafta gelen Fatma gibi genç kadınlar da vardı.

Fatma Cerbe‘den geldiğini söylüyordu. İtalya‘ya gelmiş olduğu için çok mutlu olduğunu, eve dönecek olurlarsa iş bulamayacaklarını ve durumun çok karışık olduğunu söyledi. “Orada insanlar öldürülüyor” dedi.

Lampedusa yetkilileri, adanın Kuzey Afrika‘daki şiddetten kaçan insanların kitlesel göçüne uğrama tehlikesiyle yüz yüze olduğunu belirttiler.

Lampedusa Belediye Başkanı Bernardino De Rubeis, Avrupa Birliği’nin yardımına ihtiyaç duyduklarını belirtti. Avrupa Birliği’nin ekonomik yardım konusunda görüşmeler yapıldığını, oysa göçmenlere topraklarını da açmaları gerektiğini, çünkü Lampedusa ve İtalya’nın göçmen akını riskiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Bazı AB yetkilileri ise İtalya’yı krize aşırı tepki vermekle suçladılar. Ancak Libya tiranı Muammer Kaddafi, Avrupa kıyılarına sökün eden binlerce mülteciyle bölgede kaos yaratabileceği tehdidinde bulunmaktan da geri durmadı.

Etiketler
Daha fazlası
Close