İŞÇİ SINIFIManşet

‘Laz Anası’nı, Meryem Annemizi kaybettik

Oğlu Yunus’un hapis yattığı yıllarda siyah çarşafı ve tutsakların inancına duyduğu sarsılmaz saygısıyla alanların unutulmaz annelerinden biri olan Meryem Annemizi kaybettik

Laz Anasını, Meryem Annemizi kaybettik… Laz Anası basit bir isim değil. Çocuklarını çöplerden ekmek toplayarak büyütmüş, her türlü yoksulluğa, yoksunluğa, acıya; emekçilere has bir dirayetle karşı koymuş bir kadın. Trabzon’un deli kanı da vardı damarlarında, emekçilerin vakur ağırbaşlılığı da…

Oğlu Yunus’un hapis yattığı yıllarda siyah çarşafı ve tutsakların inancına duyduğu sarsılmaz saygısıyla alanların unutulmaz annelerinden biri olmuştu. ’96 Süresiz Açlık Grevi ve Ölüm Orucu Direnişi’nde de 19 Aralık Katliamı ve sonrasında yüzlerce gün süren Ölüm Orucu direnişi günlerinde de o hep sokaktaydı. 2010 yılında kaybettiğimiz Kemal babamızla birlikte kendisinden beklenmeyen bir çeviklik ve yırtıcılıkla hep en öndeydi.

Siyah çarşafı, kararlı duruşu ve pes etmeyen ısrarıyla dönemin zihinlere kazınan simgelerinden biriydi.

Ölüm Orucundaki oğluna “inanıyorsun, elbette ki sonuna kadar gideceksin” diyecek kadar büyük bir yüreğe sahip olan Laz Anamızı bu sabah kaybettik. Yaklaşık bir hafta önce geçirdiği beyin ameliyatından sonra tutulduğu yoğun bakımda kalbi durdu!

Onu ve Kemal babamızı unutmayacak, anılarını-yaşamlarında biriktirdikleri anlamları yüreğimizde, bilincimizde taşıyacağız!

NOT: Cenazesi yarın Adana Ceyhan’da defnedilecek. (Gazete Alınteri)

Daha fazlası

İlgili

Close