DÜNYA

Londra metrosunda grev

metro_grevi_londra_da_ulasimi_felc_edecekLondra metrosundaki grev Pazar akşamı  18:00’de başladı. Bu grev, iş birimlerinin ve istasyonlardaki gişelerin ortadan kaldırılması sonucu buralarda çalışanların işsiz kalması konusunda sendikalarla yapılan müzakerelerin başarısız olması ardından başlatıldı. Demiryolu Çalışanları Sendikası (RMT) ile Londra Ulaşım Servisi (TfL) arasındaki görüşmelerde anlaşma sağlanamaması üzerine grev takvimi uygulamaya konuldu. Sendika, özellikle bilet satış ofislerinin kapanmasıyla doğacak iş kayıplarının önüne geçilmesini istiyor.

Grevle birlikte başkentin merkezindeki istasyonlar kapatıldı. Yolcular için Cuma günü yapılan duyuruda, metro ulaşımında geniş bir aksama olacağı belirtilmişti.

4bmt840de5350akyu4_800c450

Greve çağıran iki sendikaya göre, istasyonlarda güvenlik için hayati bir öneme sahip olan 900 iş birimi ortadan kaldırıldı ve yeni kadro alımları konusundaki öneriler yetersiz.

Grevciler özellikle istasyonlardaki bilet satış bürolarının kaldırılarak yerine otomatik gişelerin konulmasına tepki gösteriyorlar.

Londra metrosunu günlük olarak 4.8 milyon kişi kullanıyor.

Daha fazlası

İlgili

Close