DÜNYAManşet

Londra: Saldırılara rağmen çevreci eylem sürüyor

‘Yokoluş İsyanı’ grubunun eylemlerinde gözaltı sayısı 700’e yaklaştı

HABER MERKEZİ– Çevreci ‘Extinction Rebellion’ grubunun Londra’nın 7 farklı bölgesinde günlerdir süren eylem devam ediyor

Köprü ve kavşakları işgal eden eylemcilere yönelik saldırılarda -polisin açıklmasına göre- gözaltına alınan kişi sayısı 682’ye çıktı.

Bugün 100’den fazla polis işgal eyleminin sürdüğü noktalardan Oxford Circus’a saldırı düzenledi.

Oxford Circus’taki eylemin merkezinde yer alan pembe tekneti, polis 5 saatte ancak alandan kaldırabildi. Polisin, kendilerini birbirilerine veya zemine yapıştırıcıyla tutturan eylemcileri gözaltına almakta güçlük çektiği görüldü.

Polis, alandaki tekneyi ve tekne etrafındaki işgalci eylemcileri çembere alırken, kentin diğer noktalarından gelen yüzlerce gösterici de polisleri çembere aldı.

Polis, alanı yerel saatle 18.30’da “tem,zleyebildi” ancak alan, başka eylemciler tarafından yeniden işgal edildi.

Eylemciler Pazartesi gününden itibaren Londra’nın en işlek noktalarından Marble Arch, Oxford Circus, Piccadilly Circus ve Waterloo Köprüsü ile İngiliz parlamentosunun önündeki Parlamento Meydanı’nı işgal edip trafiğe kapatmıştı.

Bu noktalardan sadece Piccadilly Circus, eylemcilerin işgalinden „kurtarılmış“ durumda bulunuyor.

Extinction Rebellion” İngiliz hükümetinden “iklim ve ekolojik acil durum” ilan etmesini, 2025 yılına kadar sera gazı emisyonlarını sıfıra indirmesini ve iklim değişikliğiyle mücadele kararlarını almak için halk meclisleri oluşturmasını istiyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close