DÜNYAManşet

Lübnan: “Halk rejimi devirmek istiyor“ sloganıyla ayakta

Beyrut’ta “Halk rejimi devirmek istiyor” sloganlı bir halk isyanının ayak sesleri duyulmaya başladı.

Uzun yıllardır kapitalizmin yıkımına eklenen çürümüş rejime karşı ayakta olan Lübnan halkı, en az 158 kişinin yaşamını yitirdiği, 6000’den fazla kişinin de yaralandığı patlamadan rejimi ve temsilcilerini sorumlu tutarak “Öfke Günü” protestoları düzenliyor. “Halk, rejimi devirmek istiyor” sloganları atan eylemciler, bazı bakanlıkları bastı. Lübnan’da yayın yapan LBC televizyonu Beyrut’un merkezinde, İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü duyurdu.

“Yaralarımızı sardık, şimdi sıra onları cezalandırmakta”

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan protestocu 29 yaşındaki Faris Halabi, “Öfke Günü” protestoları öncesi “Üç gün temizlik yaptıktan, molozları taşıdıktan ve yaralarımızı sardıktan sonra şimdi sıra öfke patlamasına ve onları cezalandırmaya geldi” dedi.

Şehitler Meydanı’nda bir araya gelen ve “Halk, rejimi devirmek istiyor” sloganları atan binlerce kişi, ekonomik kriz karşıtı eylemler nedeniyle aylardır demir ve beton bariyerlerle kapatılan Meclis binasına ilerlemek istedi. rejimin bekçileri biber gazı kullanarak kitleye saldırırken, eylemciler de taşlarla karşılık verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un ziyaretine tepkiler

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 6 Ağustos’ta büyük patlamanın yaşandığı Beyrut’a gidip, sömürge valisi edasıyla konuşmasına tepkiler sürüyor. Lübnanlı yetkililerle bir araya gelen Macron, ziyaretinin, “Fransa halkının Lübnan halkıyla dayanışma içinde olduğu mesajını vermek“, “Yaralılar ile hayatını kaybedenlerin yakınlarının yanında olmak” ve “Patlamanın nedenine ilişkin bir açıklama duymak” gibi hedefleri bulunduğunu ifade etmiş, ziyaret ve konuşmaları tepkilere neden olmuştu.

Arap sosyal medya kullanıcıları, Macron’un ziyareti sırasında yaptığı “Lübnan’da yeni bir siyasi düzenin inşa edilmesi gerektiği” yönündeki gibi çeşitli açıklamalarını ve patlamanın ardından sergilediği tutumu eleştirdi.

İngiltere’de yaşayan Filistinli tarihçi Beşir Nafi, Twitter hesabında Macron’un ziyareti hakkında “Fransa, bir süredir Emmanuel Macron gibi emperyalist yanını frenleyemeyen bir cumhurbaşkanı görmemişti.” ifadelerini kullandı.

Nafi, “Adam (Macron), utanmadan Lübnan siyasi hayatı için yeni bir döneme girmekten bahsediyor. Felakete uğramış Beyrut’a yaptığı kısa ziyarette Lübnan hala Fransız sömürgesiymiş gibi davranıyor.” yorumunu yaptı.

Yemenli aktivist Yemani bin İslam es-Salimi, “21. yüzyılda yaşıyoruz. Dünya artık daha güçlü. Sömürge zamanları geçti. Ancak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un zihninde devam ediyor.” ifadelerine yer verdi.

Salimi, “Macron, Lübnan’da siyasi, ekonomik, toplumsal rejim değişikliğinden bahsediyor. Lübnan hala Fransız sömürgesiymiş ya da kendine bağlı bir köymüş gibi davranıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Daha fazlası

İlgili

Close