DÜNYA

Lufthansa’da grev ikinci gününde

lufthansa-grev-jg1i8Lufthansa’da pilotların grevi nedeniyle bugün ilk etapta 912 uçuş iptal edildi. Grevin cuma günü de devam edeceği bildirildi.

Almanya‘da hava trafiğini felç eden Lufthansa pilotlarının grev eylemi ikinci gününe girerken, şirketle pilotların sendikası Cockpit Birliği arasında sorunun çözümü yakın görünmüyor. Lufthansa, perşembe günü ilk etapta 82’si uzun mesafe olmak üzere 912 uçuşun iptal edildiğini duyurdu. Çarşamba ve perşembe günkü iptallerden toplam 215 bin yolcunun etkilenmesi bekleniyor. Grev cuma günü de devam edecek.

Lufthansa pilotlarının grevi nedeniyle çarşamba günü 876 uçuş iptal edilmişti. Lufthansa ve bağlı firmaların planlanan toplam 3000 uçuşundan 2088’inin gerçekleştirileceği bildirildi.

Lufthansa pilotlarının maaşları ile ilgili yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinden herhangi bir sonuç alınamaması üzerine başlayan grev eyleminden, Lufthansa şirketi bünyesindeki Eurowings, Swiss ve Austrian Airlines gibi havayolu firmaları etkilenmiyor.
Hessen eyaletindeki İş Mahkemesi, Lufthansa’nın grevle ilgili ihtiyati tedbir kararı alınması talebiyle yaptığı başvuruyu salı akşamı reddetmişti.

Lufthansa son olarak pilotlara yüzde 2,5 oranında maaş zammı vermeyi önermiş ancak sendika, 2012 yılından bugüne dek geçen zamanı da kapsayacak şekilde yüzde 3,66 zam talep etmişti.

Yolcular biletlerini iptal edebiliyor

Lufthansa’dan yapılan açıklamada müşterilerin ‘lh.com’ adlı internet sitesinden kendi uçuşları ile ilgili bilgi alabilecekleri bildirildi. Ayrıca iletişim bilgileri mevcut olan yolcuların kısa mesaj ve elektronik posta yolu ile bilgilendirildikleri duyuruldu. Grev nedeniyle önlemler alan Lufthansa, yolcuların biletlerini ücretsiz iptal edebileceğini ve tarih değiştirebileceğini açıkladı. Lufthansa yolcuları ayrıca Almanya içinde iptal edilen uçuş yerine isterse ücretsiz olarak trene binebilecek.

Sendikaya karşı tazminat davası

Diğer yandan Lufthansa, Alman pilotlar sendikası Cockpit Birliği’ne karşı açtığı ancak daha sonra dondurduğu 60 milyon euroluk tazminat davasını yeniden mahkemeye taşıyacağını duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamada, talep edilen tazminatın 2014 yılının nisan ayında gerçekleştirilen ve Lufthansa tarafından yasal olmadığı savunulan grevlerle ilgili olduğu belirtildi. Lufthansa daha önce söz konusu davayı, Cockpit Birliği ile yürüttüğü toplu sözleşme görüşmelerinin sağlığı açısından durdurma kararı almıştı.

© Deutsche Welle Türkçe
DW,dpa/ET,BD,SSB,BK

Daha fazlası

İlgili

Close