İŞÇİ SINIFIManşet

Macaristan’da işçiler ‘kölelik yasası’na karşı sokağa çıktı

İş Kanunu’nda değişiklikler yapan yasa tasarısına karşı Budapeşte’de eylem yapan işçilere öğrenciler de destek verdi

HABER MERKEZİ– Macaristan’da sendikalar ve emekçiler „İş Kanunu“nda işçi aleyhine değişiklikler getiren yasa tasarısına karşı sokağa çıktı.

Budapeşte’de bir araya gelen binlerce işçiye üniversite öğrencileri de destek verdi. AFP’nin bildirdiğine göre, protestoculardan bazılarının Fransa’dakine benzer sarı yelekler giymiş olması dikkat çekti.

Başbakan Viktor Orban’ın sağcı iktidar partisinden milletvekillerinin hazırladığı yasa tasarısı, fazla mesai saatlerini arttırıyor. Yıllık 250 saat olan fazla mesai 400 saate çıkarılıyor. Sendikalar bu tasarının işçilerin toplu sözleşme yapma haklarını ellerinden alan ve patronlara, sendikal örgütlenmeleri atlayarak tekil pazarlık yapma olanağı tanıyan saldırının bir parçası olduğunu belirttiler.

AFP’ye konuşan işçiler, “Ücretleri arttırın, fazla mesai saatlerini değil“, “Fransızlar gibi kendimiz ayağa kalkmalıyız” dediler.

Tasarının geri çekilmesini talep eden sendikaları Konfederasyonu (MASZSZ), tasarının yasalaşması durumunda “İşçiler yılda 50 gün fazla mesai yapmak zorunda kalacaklar” şeklinde açıklama yaptı.

Sendikalar ayrıca, yasa teklifinin, ülkede üretim tesisleri bulunan Alman sanayi tekellerinin isteği üzerine gündeme getirildiğini savunuyor.

Tasarının önümüzdeki hafta mecliste görüşülmesi bekleniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close