GENÇLİKİŞÇİ SINIFIManşet

Macron’un geri adımları protestoları durdurmaya yetmiyor

Fransa’da, asgari ücreti yükseltmek gibi yeni vaatlerde bulunan Macron’un hamleleri karşısında protestolar devam ediyor

HABER MERKEZİ– Dünkü konuşmasında “Ekonomik ve sosyal bir olağanüstü hal ilan edeceğim” ifadesini kullanan ve asgari ücreti yükselteceklerini belirten Macron’un attığı geri adımlar toplumun ‘dar gelirli’ ve emekçi kesimlerinin öfkesini dindirmeye yetmiyor.

Fransa’da „Sarı Yelekliler“in eylemleri devam ederken, lise öğrencileri de yeni haftaya eylemlerle girdi. Küçük çiftçiler ise hafta boyunca eylemde olacak.

„Sarı Yelekliler“ dün de gruplar halinde otoyollarda eylemler düzenledi, önümüzdeki (beşinci) Cumartesi günü için de ülke çapında sokağa çıkılması çağrısını yineledi.

İki haftadır aralıksız blokaj eylemleri ve yürüyüşler gerçekleştiren liseliler, dün de 150’nin üzerinde okulu bloke etti.

Liseliler, özellikle diploma sistemini hedefleyen eğitim reformunu protesto etmek için eylemde.

Ulusal Liseli Birliği (UNL) sendikası eylemleri devam ettirme ve “Kara Salı” çağrısında bulundu.

UNL, üniversiteye girişlerin elemeli olmasına tepki gösterirken, mesleki, genel ve teknolojik diplomalardaki reformu reddediyor ve ekolojik geçişe destek amacıyla toplu ulaşım araçlarının ücretsiz olmasını talep ediyor.

Hafta boyunca eylemde olacaklarını açıklayan küçük çiftçiler ise yüksek vergilerden şikayetçiler.

Öte yandan, protestolar karşısında geri adımlar atıp emekçilere yeni vaatlerde bulunan Macron’un (doğası ve temsil ettiği sınıfların çıkarı gereği) burjuvaları koruyan tutumu tepki çekiyor.

Halen net 1185 euro civarında olan asgari ücretin 100 euro arttırılması sözü veren Macron, bunun maliyetinin işverene yansıtılmayacağını belirtti. Önümüzdeki yıldan itibaren fazla mesai saatlerinin sigorta primi ve vergiden muaf olacağını duyuran Macron, işverenlerin yıl sonu primi ödemeleri halinde bunun da vergiden muaf olacağını söyledi.

Ülkedeki milyonlarca emekliye getirilen CSG adlı ek katkı sigortası primlerinin haksız olduğunu itiraf eden Macron, 2 bin euronun altındaki emekli maaşlarının 2019 yılı için ek CSG primlerinden muaf tutulacağını ilan etti.

Ancak Macron, emekçi toplumda en çok tepkiyi çeken ISF adlı „zenginlik vergisi“nin geri getirilmeyeceği mesajını verdi.

Macron, 1,3 milyon euronun üzerinde serveti olanların ödediği vergiyi kaldırarak her yıl en az 5 milyar euro tutarında vergiyi yeniden patronlara aktarmanın önünü açmış, bunu „telafi etemek“ için de sosyal yardımları kısma veya ücretleri/maaşları baskılama yoluna gitmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close