DÜNYAKAPİTALİZM ELEŞTİRİSİManşet

Marks’ı metalaştıramazsınız

HABER MERKEZİ- Deutsche Welle’nin haberine göre, Karl Marks’ın dünyaya geldiği Trier kentinin yönetimi, doğumunun 200’üncü yıldönümü yaklaşan Marks’ı trafik ışığı figürü hâline getirerek turist çekmeyi amaçlıyor.

Yıllardır sosyal demokratlar tarafından “eylem adamı” kimliği yok sayılarak düşünür, filozof,ekonomist olarak tanıtılan Marks bu kez de utanmasız bir girişimle para kazanma aracı haline getirilmek isteniyor. O’nun “Ulu aziz  olarak kutsanması” nın bir başka çirkin örneği ise enternasyonalist proletaryanın öncülerinden olduğunu yok sayan “Alman düşünür” olarak lanse edilmesi.  Bu çirkinliğe imza atan Trier kent yönetimi, DW gazetesini dahi isyan ettirmiş. Aşağıda DW’nin konuya ilişkin haberini veriyoruz:

Kırmızıda dur, yeşilde geç! Bu kuralın mucidi her ne kadar Karl Marx olmasa da Almanya’nın Trier kentinde trafik artık onun felsefesine göre işleyecek. Trier Belediye Başkanı Wolfram Leibe, 5 Mayıs 2018’de 200’üncü doğum yıldönümü kutlanacak olan Marx’ın silüetinin yansıdığı bir trafik ışığını törenle hizmete açtı.

Komünizmin rengi olarak kabul edilen kırmızı Karl Marx figürü, iki elini yana açmış vaziyette yayalara “Bekleyin” diyor. Yeşil Marx figürü ise koltuk altında bir kitapla yayalara bakarak yürüyor. Her ne kadar bu yönde bir ibare bulunmasa da kara kaplı kitap muhtemelen Karl Marx’ın ünlü eseri “Das Kapital”ı tasvir ediyor.

karl marks

SERMAYE ARACI HALİNE GELDİ 

Bu ilginç trafik ışığı, ünlü düşünürün 200’üncü doğum günü anısına tasarlandı. 5 Mayıs 1818 tarihinde Almanya’nın Trier kentinde doğan filozof, 17 yaşına kadar burada yaşadı. Ardından yüksek öğrenim için önce Bonn’a, ardından da Berlin’e gitti. Trier Belediyesi, düşünürün doğduğu evin yakınında Marx figürlü ikinci trafik ışığını da doğum gününde hizmete açmayı planlıyor.

Marx’ın eseri “Kapital” Almancada “sermaye” anlamına geliyor. Eser, kapitalizme tepki olarak yazıldı. Ancak Trier Belediyesi, komünizmin fikir babasını, 200’üncü yıldönümünü vesilesiyle tam bir “sermaye aracı” olarak kullanmaktan geri durmuyor. Bu yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğraması beklenen kentte, turistler için Karl Marx görünümlü banyo ördeğinden yine onun tasvirlerinin yer aldığı çeşitli hediyelik eşyalara kadar çok sayıda ürün satışa sunulmuş durumda.

İnsan düşünmeden edemiyor: Karl Marx, kendi adı kullanılarak yapılan bu kapitalist uygulamaları görseydi, acaba ne derdi?

 

Daha fazlası

İlgili

Close