KADINManşet

Meksika’da kadın cinayeti protestosuna saldırı

Meksika’da haftasonu Quintana Roo eylaletinde üç kadın öldürüldü. Protesto için sokakta olan kadınlara polis saldırdı.

Meksika’nın Cancun kentinde dün (10 Kasım) çoğunluğu kadınlardan oluşan yüzlerce kişi, haftasonu Quintana Roo eylaletinde üç kadının öldürülmesini protesto etmek için sokağa çıktı. Polis eylemcilere gerçek mermilerle ateş açtı. Polis saldırısında en az dört kişi yaralandı.

Yerel polis birimleri protestoculara karşı plastik mermi kullanıldığını söylese de vali kullanılanın gerçek mermi olduğunu açıkladı ve emniyet müdürünü açığa aldığını duyurmak zorunda kaldı.

Basına yansıyan haberlere göre 7 Kasım’dan beri haber alınamayan 20 yaşındaki Bianca Alejandrina Lorenzana Alvarado’nun günler sonra parçalanmış cesedi bulundu. Bu cinayet, Karayipler eyaleti Quintana Roo’da kadınlara karşı işlenen korkunç suçlar dizisinin sonuncusuydu. Bir gün önce de Cuautitlán’da 17 yaşındaki Amber Viridiana Uicab adlı bir kadın katledilmişti. Bu cinayete karşı yapılan gösterilerde de polis, göz yaşartıcı gaz kullanmıştı.

Her gün 10 kadının katledildiği Meksika’da ardı ardına yaşanan bu vahşi cinayetlere karşı öfkesini sokaklara taşıyan kadınlara gaz bombalarıyla saldırmaya alışmış Meksika polisi, bu sefer kurşun da kullandı. Dün kurşun sıkılan gösteri, Lorenzana’nın annesinin çağrısıyla barışçıl bir yürüyüş olarak başlamış, ancak gösterinin yarısında anne “Hepsini yak, çünkü Alexis bunu senin için yapardı” deyince savcılık ve belediye binalarının camları kırılmaya, duvarlara yazılar yazılmaya başlandı.

 

Yaklaşık 2000 kişilik grup tarafından belediye binası önünde gerçekleşen eylem esnasında kurşun geçirmez yelek giyen ve uzun namlulu silahlar taşıyan polislerin ani bir şekilde eylem alanına geldikleri belirtiliyor. Olay anında çekilen görüntülerde polisin rastgele ateş açtığı ve bunun ardından eylemcilerin kaçmaya çalıştığı görülüyor.

Meksika, Latin Amerika ülkeleri arasında kadın cinayetlerinin en yüksek olduğu ülke olarak biliniyor.

 

 

Daha fazlası

İlgili

Close