DÜNYAManşet

Meksika’da termik santral projesine karşı direniş

Morelos eyaletinde iki büyük termik santral ve doğalgaz boru hattı projesi için düzenlenen referandumda halk oy sandıklarını yaktı

HABER MERKEZİ– Meksika’nın güneyinde bulunan Morelos eyaletinde halk, iki büyük termik santral yapılmasını ve doğalgaz boru hattı inşa edilmesini içeren projeye karşı direniyor.

Protestocular „Kapsamlı Morelos Projesi“ (PIM) için hükümetin düzenlediği refarandum (Cumartesi ve Pazar) günlerinde aktif eylemler gerçekleştirdi. BBC’nin aktardığına göre, 23 Şubat Cumartesi günü, 36 oy kullanma noktasındaki en az 12 sandığın yakıldığı bildirildi.

Toprak ve Su Savunması İçin Halk Cephesi FPDTA aktivistleri, hükümetin, oy kullanması için insanlara rüşvetler dağıttığını belirtti.

Eylemciler aynı zamanda, 30 yaşındaki FPDTA aktivisti Samir Flores Soberanes’in katledilmesini de protesto etti. Protestocular “Samir yaşıyor, mücadele devam ediyor” ve “Samir ölmedi, onu hükümet öldürdü.” sloganları attılar.

Çevreci aktivist, referandumdan birkaç gün önce, geçtiğimiz Çarşamba günü evinde kafasına iki kurşun sıkılarak öldürülmüştü. Ardından, Cuma günü Mexico City’de binlerin katıldığı protesto yürüyüşü düzenlenmişti.

samir flores samir flores

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close