DÜNYA

Minbic özgür

ypgKara gücünü ağırlıklı olarak YPG savaşçılarının oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerinin iki aydır sürdürdüğü operasyon sonucu Minbic’in özgürleştirildiği haberleri gelmeye başladı. Minbic Özgürlük Savaşçıları bir yandan ilerlemesini sürdürürken, diğer yandan tüneller açarak halkı güvenli alanlara götürüyorlar.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye Demokratik Güçleri’nin kent merkezinde gizlenen son cihatçıların peşine düştüğünü açıkladı. Suriye’nin kuzeyindeki Minbic kenti iki yıldır IŞİD’in kontrolünde bulunuyordu. Menbic, IŞİD’in kalesi Rakka’dan Türkiye sınırına ve Halep’teki bazı bölgelere uzanan yolların bu kentten geçmesi nedeniyle stratejik açıdan büyük önem taşıyor.

DSC_0008

Bizimkiler geldi”

Minbic’de şehrin mahallelerini ve sokaklarını ele geçiren özgürlük savaşçıları, diğer yandan sivillerin zarar görmemesine özen gösteriyor. Kendi imkanlarıyla çıkabilen halka yol gösterirken çıkmak için yol bulamayanları da açtıkları tünellerden tahliye ediyorlar. Bu tünellerden günde çocuk itiyar genç, yürüyemeyen insanlardan oluşan yüzlerce insan geçiyor.

IŞİD çetelerinin elinde esir olupta kurtulduklarını gören halk, özgürlük savaşçılarını “bizimkiler geldi” diye karşılıyorlar. İki ay önce başlayan kurtarma hamlesinde de halk çoğunlukla özgürlük savaşçılarının denetiminde ara sokaklardan geçerek özgür alanlara sığındılar. IŞİD çeteleri ise halkın geçişi sırasında fark ettiği zaman halka kurşun yağdırmaktan geri durmadı.

 

Halk nereye çağırırsa biz oradayız”

Halkın  güvenli alanlara tahliyesinde yer alan  özgülük savaşçısı Wietnam Kobanê yaptığı açıklamada

“Özgürlük hamlesinde sona doğru yaklaşıyoruz. Buraya halkın talebi üzerine gelmiştik. Şimdi de bu halkın kurtarılmasını sağlıyoruz. DAİŞ çeteleri sivillerin çıkmasını engellemek istiyor. Halk geçerken halkın üzerine ateş ediyorlar. Biz halkın en güvenli şekilde geçebilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. Amacımız sadece Minbic’i kurtarmak değil başka alanlardan da DAİŞ çetelerini temizlemek. Bizi çağıran halka gitmeye hazırız.” demişti.

 

Daha fazlası

İlgili

Close