DÜNYAManşet

Mücadeleci Kadınlar Konferansı

Mücadeleci Kadınlar Konferansı Almanya’nın Erfurt kentinde yapıldı.

HABER MERKEZİ-Dünya Kadın Konferansı için yeni hazırlık komitesinin de seçildiği konferansda, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen delegelerden çok, gözler Afrika, Asya, Şili, Rusya, Botswana, Güney Kore’den gelen delegelerdeydi. Venezuella, Türkiye Kürdistan’ı, Hindistan’dan bazı delegeler vize problemleri nedeniyle gelememişti.

Üç gün süren konferansda ilk gün sabah iki yılda bir yapılan konferansın seçilen eski komitesi çalışmaların ve ilişki kurulan yeni ülkelerin raporunu sundu. Ardından gelen delegelerin tanışması ve diğer kıtalardan gelen delegelerin salondakileri selamlaması ile geçti.

Bundan önce yüzbinlerin sokaklarda olduğu Dünya Rojava Günü selamlandı. Kürdistan’ın dört parçasından gelen Kürt gençlerinin tililileri ve salonun “Biji Berxvadane Rojava” “Biji YPG, YPJ” sloganları ile inledi adeta. Konferansın her aşamasında Kobane şu ya da bu biçimde dünya delegelerinin gündemindeydi. Örneğin İran’lı bir arkadaş bir toplantı için Hindistan’a gittiğini, dillerini bilmediği için taksiciye adresi uzattığını, orada toplantı olacağını duymuş olan taksicinin ilk sözünün ingilizce “Ben Rojava’yım” dediğini anlattı.

Öğleden sonra 7. Bölümden oluşan formların yapıldığı salonlara geçtik. Yaşanacak Dünya olarak biz “Perspektifimiz ve vizyonumuz ne olmalı- sosyalizm) formunu tercih ettik.Güney Kore ve Şili’den gelen delegelerin de olduğu salonda  görüşlerimizi dile getirdik.

Şili, Güney Kore, Hindistan, Nepal, Tunus, Rusya vb. ülkelerden gelen kadınların hemen hepsi oralarda işçi direnişlerinde öne çıkan kadınlardı. Ortak özellikleri hemen hepsinin çok genç olmasıydı. Bunlardan en dikkat çekici olanı Mısır’dan gelen Esma’ydı. Sadeliği, samimiyeti, mücadeleci kişiliği her tavrına davranışına yansıyordu Esma’nın. Konfeksiyon işçilerinin direnişlerinde öne çıkan direnişçi kadınlardan biriymiş. Sağ yumruğu hep havada Esma’nın. Saçlarını topladığı yarım eşarbı, diğer Mısır delegeleri Fransızca konuşurken arapça konuşması ile coşkusu her hareketine yansıyordu.

Formlar bittikten sonra sıra herkesin kendi yeteneğini sergileyeceği kültür programına geçildi. O anda oluşturulan bir ekiple Kürt gençlerinin halayı da vardı, hepimizi büyüleyen arapça Enternasyonal söylenmesi de, Nepal’li delegenin yerlilerin dilinden şarkısı ve pandomim gösterisi de.

İkinci gün şehrin işlek caddelerini dolaşan coşkulu yürüyüşten sonra tekrar konferansın yapıldığı yere formlara döndük.

Son gün formlarda tartışılanların sonuçları okundu. Dünya Kadın Konferansı’nın Mısır’da yapılması kararlaştırıldı ve yeni hazırlık komitesi seçildi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close