GENÇLİKManşet

Mücadelenin dili sınırları kaldırıyor

Yunanistan’da kampüs polis birimi kurularak, üniversitelere polis konuşlandırma, üniversite kampüslerine serbest girişini sınırlandırma yasa tasarısına karşı eylemler sürüyor

Yunanistan’da hükümetin kampüs polis birimi kurarak, üniversitelere polis konuşlandırmayı ve insanların üniversite kampüslerine serbest girişini sınırlandırmayı planlayan yasa tasarısına karşı üniversite öğrencileri ve öğretim görevlilerinin eylemleri haftalardır sürüyor.

Kendi talepleri için sokakları terk etmeyen Yunanistan gençliği, Ege’nin diğer yakasında Boğaziçi Üniversitesi direnişçilerinin sesi olmayı da sürdürüyor. Mücadelenin ortak dili bir kez daha sınırları hiçleştiriyor.

Dün Atina’da yasaklama kararına rağmen, Parlamento Binası’na yürüyen öğrenciler ve öğretim görevlilerine polis biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Saldırı sonrası polis ve eylemciler arasında çatışma yaşandı. Atina’nın yanı sıra Selanik ve Patras’ta düzenlenen eylemlere de yüzlerce öğrenci, öğretim görevlisi ve üniversite çalışanı katıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close