GÖÇMEN EMEKÇİLERMAKALELERManşet

‘Mülteci Makamı’ devam ediyor!

Bizzat devletin örgütlediği göçmen trajedisi sınırlarda devam ederken, yaşanan acılar, müzik grubu “Orta’k Doğu”nun “Mülteci Makamı” isimli şarkısıyla notaların diline döküldü

İçişleri Bakanı sıfatını taşıyan Süleyman Soylu’nun baş örgütleyicilerinden olduğu göçmen trajedisi sürüyor. Suriye’deki yayılmacı-işgalci politikalarının desteklenmesi için AB’li emperyalistlere karşı şantaj aracına dönüştürülen ve açılan sınır kapılarına bizzat Soylu’nun polisi tarafından örgütlenerek taşınan göçmenler, o sınır kapılarında Yunan polisi ve ırkçı faşist güruhların saldırısına uğramaya devam ediyor.

Türkiye’nin hemen her yerinden karayoluyla ve oldukça yüksek paralarla taşınan göçmenlerin bir kısmı Edirne sınır kapısında bir kısmı da Ege’deki kıyı noktalarında, insanlık dışı koşullardaki bekleyişlerini sürdürüyor.

Biri çocuk iki göçmen hayatını kaybetti!

Bu süreçte insan kaçakçıları tarafından botlarla taşınan göçmenler Yunan asker ve polisinin ateşli silahlarla gerçekleştirdiği taciz atışlarına maruz kaldı, botları batırılmaya çalışıldı.

Tüm bu insanlık dışı koşullarda Yunanistan’ın Midilli Adası’na gitmeye çalışan göçmenleri taşıyan bir botun alabora olması nedeniyle bir çocuk hayatını kaybetti.

Yine Yunanistan’a geçmeye çalışan Suriyeli göçmen Ahmed Ebu Emed’ın İpsala yakınlarda Yunan askerleri tarafından vurularak öldürüldüğünü bildirdi.

Soylu’nun göçmen sayılarıyla eğlenmesi devam ediyor!

Tüm bunlar olurken Twitter’dan kaç göçmenin Türkiye topraklarını terkettiğine dair paylaşımlar yapan Soylu, bu insanlık dışı tutumu sürdürdü. Sürdürdüğü gibi de kendisinin baş aktörü olduğu bu örgütlenmiş trajedi için kendisinden farklı olmayan Yunan devletini BM’ye şikayet etmeyi de ihmal etmedi!

Suriye’de savaşın başladığı 2011 yılında, “2 ay sonra Emevi Camii’nde namaz kılacağız” hayalleri kuran rejim, o dönemde sınır kapılarını sonuna kadar açarak Suriyeli göçmenleri adeta “gelin, gelin” hezeyanlarıyla davet etti. Arkasından bu göçmenleri işine geldiği gibi kullandı. Ucuz işgücü oldular her şeyden önce. AB’li emperyalistlerden para koparacak araç muamelesi gördüler. Onlar için akıtılan paralar onlara harcanmak dışında her yere harcanırken Eroğan her ağzını açtığında bu paranın verilmediğini söyleyerek, “sınırları açarız ha” şantajını devreye soktu.

Son olarak da Suriye’de cihatçı çetelerle icra edilen kirli savaşa uluslararası destek sağlamanın aracına dönüştüler!

‘Mülteci Makamı’ göçmen trajedisini notaların diliyle özetliyor

Suriye’de emperyalistler ve bölge gericilikleri tarafından kışkırtılan savaşın yarattığı çok yönlü toplumsal-insani yıkım sonucu evlerini terkederek, buralara gelmek zorunda kalan ve saymakla bitirilemeyecek dramlar yaşayan göçmenlerin son olarak bu şekilde sınırlara gönderilmeleri ve yaşanan trajedi sanatın da konusu edildi.

Müzisyen Tarık Aslan ve arkadaşlarından oluşan müzik grubu “Orta’k Doğu”nun ‘Mülteci Makamı’ isimli şarkıları gündeme geldi.

Söz ve müziği Suriyeli Kürt müzisyen Hussain Hajj’a (Memo Seyda) ait şarkının Türkçe bölümlerindeki şu sözler göçmenlerin yaşadığı devasa acıların yalın ve yoğun bir özeti niteliğinde:

Eğer sizin meydanlarınızda, caddelerde, sokaklarınızda dilenciler olduysak / Özür dileriz / Eğer sizin işyerlerinizde, atölyelerde, tarlanızda kaçak işçi olduysak / Özür dileriz / Eğer sizin kıyılarınıza, kumsala, plajlarınıza cesetlerimiz vurduysa / Özür dileriz / Şikayet edemem ben maazallah / Timsah gözyaşlarında boğulduk vallah / Ben bir mülteciyim…

Gazete Alınteri

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close