DÜNYAManşet

Mülteciler Türkiye’ye zincirleme sınır dışı edilme tehdidiyle karşı karşıya

Onlarca örgüt ortak bir açıklamayla Schleswig-Holstein’ın Timmendorfer Strand’da iki Kürt ailenin sınır dışı edilmesini protesto etti.

Almanya’nın Schleswig-Holstein eyaletinde; iki kadın ve dokuz çocuk Çarşamba günü Hırvatistan’a sınır dışı edildi. Ailenin babası Fazıl Ürün polis operasyonu sırasında balkondan atladı ve şu anda hastanede.

Kurumların açıklaması şöyle:

19 Nisan sabahı Timmendorfer Strand’da polis iki daireye zorla girmiştir. Bu durumdan etkilenen Fazıl Ü. ve Ayhan Ü. kardeşlerin aileleri Kürt kökenli olmakla birlikte Türk vatandaşlığına sahiptir ve altı aydan uzun bir süre önce iltica başvurusunda bulunmuşlardır. Bu başvuru, başlatılan Dublin prosedürü çerçevesinde reddedildi ve Hırvatistan’a sınır dışı edilmelerine karar verildi. O sabah sınır dışı edilmeleri gerekiyordu.

İlgili kişiler durumu bildirmiştir: Sabah saat 6:00’da aileler yüksek bir gürültü ve bağırışlarla uyandılar. Polis, ailelerin dairesinin kapılarını zorla kırmış ve çocuklar da dahil olmak üzere tüm aileyi oturma odasına sürüklemişti. Orada, çocukların önünde, kadınların saçları zorla çekildi ve erkeklerin kafaları duvara vuruldu. Bir kadının saçından birkaç tutam koparıldı.

Tutuklama sırasında ailenin babası Fazıl Ürün çaresizlikten üç katlı binanın balkonundan atlamış ve ağır yaralanmıştır. Şu anda Lübeck Üniversite Hastanesi’nde yatarak tedavi görüyor ve o zamandan beri iyileşti. Bu travmatik deneyime rağmen polis memurları eşi ve yaşları 6 ila 15 arasında değişen beş çocuğu şiddet kullanarak tutukladı. Ailenin itirazına rağmen havaalanına götürüldüler ve sınır dışı edildiler.

Ayhan Ürün.’nün ailesinin durumunda, kendisi başlangıçta orada değildi. Polis zorla evine girerek Semra Ü. ve dört çocuğunu gözaltına aldı. Ayrıca, ailenin ve sivil toplumun protestolarına rağmen havaalanına götürüldüler ve Hırvatistan’a sınır dışı edildiler.

Ailelerin avukatı, iltica kararlarının reddedilmesine karşı itirazları devam ettiği için, kalışlarını sona erdiren tedbirlerin durdurulması için acil bir başvuruda bulundu. Buna ek olarak, aileler yoğun polis müdahalesi nedeniyle büyük travma yaşamışlardır. Hırvatistan’a sınır dışı edilmeleri, orada ciddi insan hakları ihlallerine maruz kalacakları, geçim kaynaklarının artık garanti altında olmayacağı ve diğer şeylerin yanı sıra, kötü muamele ve Sırbistan ve Bosna-Hersek’e zincirleme sınır dışı edilmelerinin muhtemel olduğu anlamına gelmektedir.

Dahası, orada kapsamlı bir iltica prosedürüne erişimleri de olmayacaktır. Eğer aileler Türkiye’ye sınır dışı edilirlerse, kökenleri ve rejim muhalifi olarak siyasi duruşları nedeniyle orada hapis ve işkence ile karşı karşıya kalacaklardır. (bkz. 28.3.2023 tarihli Af Örgütü Türkiye Raporu 2022 ve 13.3.2023 tarihli çok sayıda insan hakları örgütü tarafından yapılan Türkiye Açıklaması).

Duruşmaya eşlik eden bir avukat aşağıdaki yorumu yapmıştır: “Bu nedenle, bu arka plana rağmen sınır dışı işleminin gerçekleştirilmesi İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlali olarak değerlendirilmelidir. Bu nedenle sınır dışı işlemi şimdilik durdurulmalıdır, zira bu gibi durumlarda aile birliğinin sağlanması gerekmektedir.”

Tüm bunlar, dün Darmstadt’ta Kürt derneğinin polis tarafından basıldığı, bölgedeki birçok evin arandığı, KAWA federasyonunun eski eş başkanlarının geçici olarak gözaltına alındığı ve Kassel’den bir Kürt aktivistin sınır dışı edilmesi son anda engellenmiştir.

Aşağıda imzası bulunan bizler, Alman makamları ve polisi tarafından gerçekleştirilen bu eylemleri kınıyoruz. Tüm aile üyelerinin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Sınır dışı edilen insanların evlerine geri dönmelerini talep ediyoruz. Herkes için kalma hakkı talep ediyoruz!

Amnesty International Lübeck

Avrupa Kadın Dayanışması

Avrupa Demokratik Güç Birliği
Antifa Pinneberg
Antifaschistische Aktion Neumünster
Basis Antifa Lübeck
Defend Kurdistan Lübeck
Flüchtlingsrat Schleswig-Holstein e.V.
Food not Bombs Lübeck
Freie Hütte aus dem Mietshäuser Syndikat Verbund
Freie Arbeiter*innen Union (FAU) Lübeck
Fridays for Future Lübeck
GAL – Wähler*innengemeinschaft grün+alternativ+links
Glasmoorgruppe Hamburg
Humanistische Union OV Lübeck
Interventionistische Linke (IL)
Kein Abschiebegefängnis in Glückstadt und anderswo, Kampagne gegen das Abschiebegefängnis in Glückstadt (SH)
Kollektiv schickSAAL*
LaRage Lübeck
Lübecker Flüchtlingsforum e.V.
Medibüro Lübeck e.V.
Nara – Netzwerk antirassistische Aktion Kiel
Omas Gegen Rechts Lübeck
Pro Bleiberecht
Rote Hilfe e.V. Lübeck
Seebrücke Kiel
Seebrücke Lübeck
Seebrücke Neumünster
Seebrücke Schleswig-Holstein
Solidarischen Provinz Wendland /Altmark
TurboKlimaKampfGruppe Kiel
UltraViolett, revolutionär-feministisches Kollektiv Lübeck

Daha fazlası

İlgili

Close