DÜNYA

Münih saldırısı: 10 ölü, 16 yaralı

münih saldiriAlmanya‘nın Münih kentinde ‘te Olympia Alışveriş Merkezi ve bir hızlı restoran önünde silahla saldırı düzenleyerek 10 kişinin ölmesi, 16 kişininde yaralanması

ile sonuçlanan saldırı ile ilgili polis yetkililerinden yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Polis saldırının nedeni bilinmiyor demeye devam ederken, Alman basını IŞİD olduğu üzerinde duruyor. Münih polisi yaptığı ilk açıklamada saldırının üç kişi ile düzenlendiğini açıklanmıştı. Münih polisinin yaptığı yeni açıklamalarda saldırganın 18 yaşında İran kökenli bir Alman vatandaşı olduğunu ve saldırganın cesedinin olay yerine yakın bir parkta bulunduğu, saldırının nedeniin henüz bilinmediği söyleniyor.

Polis saldırganın intihar ettiğini tahmin ediyor. Ancak saldırganın operasyon sırasında polisler tarafından vurulmuş olabileceği de belirtiliyor. Sabaha karşı basın toplantısı düzenleyen Münih Emniyet Müdürü Hubertus Andrä, saldırganın önce hızlı restoran önünde insanlara ateş açtığını, daha sonra ise alışveriş merkezine giderek saldırıyı sürdürdüğünü belirtti. Saldırganın cesedinin olay yerine bir kilometre uzaklıkta bulunduğu kaydedildi. 18 yaşındaki saldırganın İran kökenli bir Alman olduğu bildirildi. Polis saldırganın cesedinin yanında bir silahın bulunduğunu da kaydetti. Dün akşam saatlerinde üç saldırganın olduğundan şüphelenen polis saldırganın tek olduğunu belirtti.

“Saldırının nedeni bilinmiyor” deniyor

Münih Emniyet Müdürü Hubertus Andrä, ‘Şu an itibariyle sadece bir silahlı saldırıdan söz edebiliriz’ diyerek yapan örgüt ismi vermiyor. Dün akşam saatlerinde Alman medyasında saldırganın radikal İslamcı ya da aşırı sağcı olabileceği yönünde spekülasyonlar yapılmıştı.

Saldırının düzenlenmesinin ardından kentte olağanüstü hal ilan eden polis, üç saldırganın olduğundan şüphelenildiğini belirtmiş, vatandaşlara evlerinden çıkmama uyarısında bulunmuştu. Toplam 2 bin 300 polisin görev yaptığı operasyonda Bavyera polisine komşu eyaletlerden de destek geldi. Operasyona terörle mücadele birliği GSG 9 da katıldı. Operasyonun başlamasının ardından Münih’te tren, otobüs, metro ve tramvay seferleri iptal edilmişti. Yetkililer bu sabahtan itibaren bütün seferlerin yeniden başladığını duyurdu. Kentteki güvenlik önlemleri ise sürüyor.

Daha fazlası

İlgili

Close