DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Myanmar: İşçiler kölelik koşullarını protesto etti

Myanmar’da yaklaşık 2 bin işçi, asgari ücret artışı için yürüdü ve hükümeti ‘barınma sorununa sosyal bir çözüm’ bulmaya çağırdı

mynmar-işçi-protestosu

HABER MERKEZİ- Myanmar (Burma)’da geçtiğimiz Pazar günü Yangon, Bago ve Thanlyin sanayi bölgelerindeki fabrikalarından gelen işçiler, patronların “iş anlaşmazlıklarında tahkim kurullarının kurallarını ve kararlarını dikkate almamalarını” protesto ettiler ve “sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını” talep ettiler. İşçiler ayrıca haksız işten çıkarmaları da protesto ediyorlar.

İşçiler “2013’ten bu yana 5.600 kyat (1000 kyat yaklaşık 0,73 dolar ediyor) günlük asgari ücret istiyoruz ancak hükümet günlük asgari ücreti 3.800 kyat olarak belirledi. Asgari yaşam masrafımızı bile karşılayamıyoruz. Çalışma Bakanlığı yasa gereği asgari ücreti iki yılda bir kez gözden geçirmesi gerekiyor ama bunu yapmıyor.” diyorlar.

Yeni asgari ücretin belirlenmesi süresi çoktan aşılmış durumda ve hükümet yeni asgari ücret düzenlemesini 2018’de yapacağını söylüyor.

Bir hazır giyim fabrikası işçisi “mevcut 3,600 kyat’lık günlük asgari ücret yeterli değil. Çünkü fabrikanın yakınında banyosu olmayan 9 metrekarelik bir oda kirası bile ayda 60,000 kyat!”

Öte yandan, günlük asgari ücret olan 3.600 kyat bile çoğu durumda ödenmiyor. Birçok patron “üç aylık deneme süresinde olan işçilere ve stajyer statüsünde çalışanlara günlük 1,700 kyat, daha sonra da 2,600 kyat ödüyor.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close