DÜNYA

Ne Darbe Ne Diktatörlük!

resim mansetStuttgart Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından, 23 temmuz cumartesi 17.00’de Öcalan’a Özgürlük konulu yürüyüş yapıldı. Yürüyüşe yaklaşık 400 kişi katıldı. Yürüyüş boyunca, Almanca olarak, Öcalan’dan Nisan’dan beri haber

alınamadığı, Kürdistan’da var olan olağanüstü halin tüm Türkiye’ye yayıldığı anlatıldı. Darbe kadar diktatörlüğün de kabul edilemez olduğu vurgulandı ve tüm siyasi tutsakların serbest bırakılması istendi.

En önde Öcalan posterinin arkasında taşınan Alınteri pankartinda, Almanca “Kobane-Rojava İnsanlık Onurunu Savunuyor” yazıyordu. Adhk ve Agif de yürüyüşe bayraklarla katıldılar.

Yığınak yapan polis, yürüyüşü baştan sona kaydetti ve sürekli PKK sloganlarının atılmaması yönünde uyardı. Yürüyüş sonunda iki kişi gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri

Yine aynı gün 15.30’da Cumartesi Anneleri eylemi yapıldı. Schlossplatz’da yapılan oturma eylemine yaklaşık 50 kişi katıldı. Hurşit Kulter nerde sorusu, çocuklarımızı geri istiyoruz sloganıyla birleştirildi. Karanfillerle süslenen resimler, halkın büyük ilgisini çekti. Almanca bildiri ve konuşmalarla, bilgilendirme yapıldı. Cumartesi Anneleri eyleminin ayda bir yapılması kararlaştırıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close