KADINManşet

“Ne patronu ne patriyarkal sisteminizi istiyoruz”

Strasbourg’ta iki 8 Mart eylemi gerçekleşti. Birincisini sendika ve sol partiler organize etti, ikincisi ise Kadın Gözüyle’nin de içinde olduğu, Feminist Kadın ve birçok kurum ve örgütün ortaklığıyla yapıldı.

Fransa’nın Strasbourg kentinde iki 8 Mart eylemi gerçekleşti. Birincisini sendika ve sol partiler organize etti, ikincisi ise Kadın Gözüyle’nin de içinde olduğu, Feminist Kadın ve birçok kurum ve örgütün ortaklığıyla gerçekleşti.

Birinci eylem saat 14:30’da başladı. Eyleme 2 binin üzerinde kişi katıldı. Eylemde sendika ve partilerin içinde yer alan feminist kadınlar başı çekti. CGT, Unsa, Solidaires, FSU, Socialiste Parti, France İnsoumise, Communiste Parti, EE-LV, NPA ve bir çok dernek yer aldı. Bu sene sendikaların yaptığı 8 Mart eyleminde öne çıkan sendikaların grev kararı alması ve bunun kitlesel olarak alana yansımasıydı.

En önde “Ne patronu ne patriyarkal sisteminizi istiyoruz” pankartının taşındığı eylemde, politik sloganlar ve son işçi eylemlerinde öne çıkan sloganlar atıldı. Sendika ve partilerin organize ettiği eylem bitme noktasına varmadan, kısa süreliğine tramvay yolu üzerinde yapılan oturma eyleminin ardından sona erdi.

İkinci 8 Mart eylemi ise, saat 17:00’de aynı noktadan Kleber Meydanı’nda başladı. Organizasyonda, Kadın Gözüyle, Yeni Kadın, Kürt Kadın Hareketi, Sarı Yelekliler Collages_feministes_strasbourg, Bağımsız Kadınlar CNT-STP67, Hepimiz Unistra, STS – Support Transgenres Strasbourg, La Louvetière, Strasbourg Queer Antifa, Action Antifasciste Strasbourg, AES gibi örgüt ve kurumlar yer aldı.

Katılım sayıca birinci eylemden biraz daha düşük olsada çok daha coşkulu ve militan bir havada gerçekleşti. Eylemde “Jin, jiyan, azadi!”, “Filistin kadınlarıyla dayanışmaya!”, “Filistin halkı yaşayacak!”, “Filistin’e Özgürlük!”, sloganlarının yanı sıra anti faşist, göçmen karşıtı politikaları hedef alan, sistemin kadınlara yönelik eşitliksiz ve ölümlerine neden olan, katillerin tecavüzcülerin ve tacizcilerin sistem tarafından korunmasını teşhir eden sloganlar atıldı. Sarı Yelekliler’in, emeklilik eylemlerinde sembolleşen sistem ve Makron karşıtı şarkılaştırılmış sloganları yürüyüş boyunca susmadı.

Komitenin kararlaştırdığı kimi durma noktalarında Enternasyonal Müzik Korosu’nun şarkıları ve günün önemine ilişkin yapılan konuşmalar eşliğinde eylem Strasbourg Adalet Binası önünde sonlandırıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close