DÜNYAManşet

Newroz’da dirilik, acılarını güce dönüştürme iradesi vardı

Avrupa’nın çeşitli ülke ve şehirlerinde yapılan Newroz kutlamalarından sonra depremde yaşamını yitirenlere adanan final Newroz’u Almanya’nın Franfurt kenti Rebstockpark‘ta yapıldı.

Bir çok devrimci parti ve kurumun kendi sembolleriyle katıldığı kutlamalarda her Newroz’da olduğu gibi TİKB bayrağı da dalgalandı. Alanda ayrıca HBDH, KBDH bayrakları da dalgalanıyordu.

Bu yılda Newroz’lara diriliğini ve rengini veren dinamikler değişmedi, daha bir görünür oldu. Yoğun katılımlarıyla kadınlar ve gençler, onlarcası depremde yakınını kaybetmesine rağmen yine coşkularıyla alanı sarıp sarmaladılar.

Onbinler olup Newroz alanına akanların dinamizmi kadar görselleri de dinamikti. Bazan çok güzel bir görüntü oluşturan renkli dumanlar yükseldi gökyüzüne. Bazan Kürt Özgürlük Hareketi’nin ölümsüzleşen önder kadrolarının tek tek resimleri süzülerek dolaştı tüm alanda. Ama en çokta kadınların ve gençlerin ellerinde.

İçlerinde depremde bir çok akraba ve yakınını kaybedenler de vardı. Hala yakınları bir çadıra mahkum edilenler de. Fakat acılarını güce dönüştürmenin sembolü bir halk gerçekliği konuşuyordu Newroz’da. Bir ara bastıran sağanak yağmura rağmen kitle alanı terk etmek bir yana gittikçe kalabalıklaştı.

Kitle sık sık ‘Biji Serok Apo’, ‘Be serok jiyan nabe’, “Bijî Berxwedana Kobanê” sloganları attı.

Etkinlik ve konuşmalar

KON-MED’in organize ettiği “Direniş ruhu ile 50. Önderlik Newroz’u” şiarıyla gerçekleştirilen Almanya Merkezli Newroz etkinliğini açılış konuşmasını KON-MED Eş Başkanları Zübeyde Zümrüt ve Engin Sever yaptı. Halkı selamlayarak Newroz’larını kutlayan iki Eş Başkan;

Kürdistan halkının 4 parça da tek ses, tek söz olarak faşist Türk devletine ve ortaklarına Abdullah Öcalan üzerindeki esareti kabul etmediklerini söylediğini” vurguladılar. Engin Sever konuşmasında “Newroz’da halkımız tüm alanları doldurarak,  önderliğine sahip çıkmıştır. Halkımız Türk devletine artık Önder Apo’nun esaretini kabul etmediğini ve fiziki özgürlüğünü istediğini alanlardaki coşkusu ile söylemiştir“ dedi.

Ardından Mezopotamya İnançlar Platformu adına konuşan FEDA-EŞ Başkanı Demir Çelik, “Direniş ve zafer bayramı Newroz kutlu olsun. Kürdistan’ın 4 parçasında kutlanan Newroz bayramı bu yıl yüksek katılımlı ve çoşkulu geçti. Halkımızın özgürlüğe olan  özlemi alanlara büyük bir coşku ile yansımıştır. Kürt halkı için 2023 Newrozu Özgürlük yılı olacak. Halkımız alanlarda, tüm mücadele platformlarda bu talebini ortaya koymuştur. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için fiziki özgürlük yılı olacak. Tüm çalışmalarımız halkımızın ve önderliğimizin özgürlüğünü sağlamak olacaktır” dedi.

Kutlamalar; Almanya’da Kürt Özgürlük davasında tutuklu siyasi tutsakların mesajının, KCK ve KJK’nin gönderdiği mesajların okunması ile devam etti.

Newroz kutlaması müzik ve farklı etkinliklerle sona erdi. 

Daha fazlası

İlgili

Close