DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Nijerya: Sağlıkta ülke çapında grev

‘Ara verilen’ doktorlar grevinin ardından, diğer tüm sağlık çalışanları ülke çapında bugün greve çıkıyor

nijerya grev

HABER MERKEZİ– Yedi günlük bir ültimatomun ardından, federal hükümetin adım atmaması sonucunda, JOHESU (Federal Sağlık Sektörü Çalışanları Sendikası) bugün grevi başlatıyor.

NANNM (hemşireler ve ebelerin sendikası) da bir basın açıklaması yaparak greve tam katılım sağlayacaklarını açıkladı.

Sağlık emekçilerinin grevi, “hükümete iki haftalık zaman tanımak için” 10. gününde (14 Eylül’de) ara verilen doktorlar grevinin ardından geldi.

Diğer tüm sağlık emekçilerinin -bazıları doktorlarla benzer olan- talepleri, sağlık merkezlerindeki altyapı eksikliğinin giderilmesi, bütçeden sağlığa daha fazla ödenek aktarılması, maaşların zamanında ödenmesi, birikmiş prim ve ikramiye borçlarının ödenmesi gibi bir dizi talepten oluşuyor. Greve sağlık çalışanlarının  yüzde 95’i katılacak.

Nijerya’da devletin sağlıkta yaptığı özelleştirmelerin ve taşeronlaşmanın sonucu olarak sağlık hizmetinde ciddi sorunlar yaşanmakta, sağlık bütçesinin azaltılmış olmasıyla temel tıbbi malzemelerin temininde bile sıkıntılar ortaya çıkmakta ve sağlık emekçilerinin prim-ikramiye hakları yıllardır ödenmemekte.

Ara verilen doktorlar grevi

Nijerya’da 4 Eylül’de greve başlayan doktorlar, taleplerinin yerine getirilmesi için hükümete iki hafta süre tanıdıklarını belirterek grevlerine 14 Eylül’de ara verdiler.

Doktorlar sendikası NARD yaptığı yazılı açıklamasında “bu süre boyunca hükümet temsilcileriyle daha fazla diyalog kurulmasının hedeflendiği” ifade edildi.

Açıklamada, hükümet temsilcileri ve doktorlar arasındaki görüşmelerin başarısız olması durumunda grevin yeniden başlayacağı vurgulandı.

Batı Afrika ülkesi Nijerya’da doktorlar, bu ayın başında, maaşların zamanında ödenmemesi, kötü çalışma koşulları ve sağlık sektörüne yatırım yapılmaması gibi nedenlerle süresiz grev kararı aldıklarını duyurmuştu.

ULC’nin başlattığı grev

Öte yandan, ULC (birleşik işçi kongresi)’nin ülke çapında Pazartesi (18 Eylül) günü başlattığı grev devam ediyor.

Genel greve başta petrol-doğal gaz işçileri ve elektrik-kablo çalışanları olmak üzere pek çok işçi bölüğü katılıyor. Grevin özellikle petrol dağıtımında ve istasyonlarında, ayrıca elektrik dağıtım merkezlerinde etkisini gösterdiği bildiriliyor.

Diğer büyük sendikalardan biri olan NLC ise greve katılmıyor.

ULC’nin talepleri 3 temel başlık altında toplanıyor:

Fabrikalara ve işyerlerine polis ve ordu güçlerinin girmesi yasaklansın,

‘iş güvenliği’ sağlansın. Fabrikalar ve işyerleri işçi ölümlerine adeta davetiye çıkarıyor. Bu durumun yerinde incelenmesi için özel bir denetleme ekibi kurulsun,

Enerji sektöründe yapılan özelleştirmelerin işçiler üzerindeki olumsuz sonuçlarını ortadan kaldırmak için derhal harekete geçilsin.

Güncelleme: Son gelen habere göre, ULC ile Çalışma Bakanı arasında yapılan toplantıdan sonra yapılan açıklamada greve 1 hafta ara verileceği bildirildi. Geçen hafta greve çıkacak işçileri tehdit eden hükümet böylece geri adım atmış oluyor. Önümüzdeki günlerde sendika ile hükümet arasında müzakereler yürütülecek.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close