DÜNYAİŞÇİ SINIFI

Nijerya’da sağlık çalışanları hükümeti uyardı

Emekçiler, dünyanın bir çok yerinde sendikal-sosyal hakları tehdit eden taşeron çalışma gibi uygulamalara karşı direniyorlar, Nijerya’da olduğu gibi

nijerya-sağlıkçı-grev

HABER MERKEZİ– Dünyanın her yerinde -özellikle bağımlı kapitalist ülkelerde- işçiler neo-liberal saldırı politikalarına karşı örgütlü güçleri oranında direniyorlar, grevler örgütlüyorlar.

Taşeron sistem, kiralık işçilik gibi uygulamalar geri-kapitalist ülkelerde de yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Bu şekilde, varolan sendikal örgütlülükler ve ekonomik-sosyal haklar yok edilmek isteniyor, aynı zamanda, taşeron sistemin çarkları içerisine göçmen emekçilerin daha fazla çekilmesiyle -zaten çok düşük olan- genel ücret seviyeleri daha da aşağıya çekilmek isteniyor.

Nijerya’nın Kogi eyaletinde, Tıp ve Sağlık İşçileri Sendikası hükümeti uyardı. Sağlık hizmetlerinin özelleştirilip dışarıdan taşeron firmalara devretmesi halinde eyalet çapında greve gideceklerini duyurdu.

Eyalet hükümeti, tıp sağlığı ve çevre sağlığı hizmetlerinde, güvenlikten temizliğe kadar, özel taşeron firmalarla çalışmak için düğmeye basmıştı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close