DÜNYA

Öcalan eylemleri

baslikÖcalan’ın özgürlüğü ve tecridine son verilmesi için Avrupa’daki Kürdistanlılar onlarca kentte sokağa indi. Birçok eylemde medya organları ve tren garları işgal edilirken, acilen harekete geçilmesi çağrısı yapıldı. Okunan bildirilerde ve eylemlerin mesajlarında “Kimse sabrımızı test etmesin. Eğer Önderliğimize bir şey olursa kimse bizi tutamaz” vurgusunda bulundular.

KÖLN-BONN HAVAALANNDA EYLEM

Öcalan’ın özgürlüğü için eylemlerden biri de Köln-Bonn Havaalanı’nda düzenlendi. ‘Önderliğin özgürlüğü benim özgürlüğümdür’ şiarıyla düzenlenen sivil itaatsizlik eylemi saat 19:00’da başladı. 100’e yakın kişinin katıldığı eylem yaklaşık 45 dakika sürdü.

BERLİN’DE ARD TELEVİZYONU İŞGAL EDİLDİ

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir grup Kürt genci, Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için  Alman devlet televizyonu ARD’yi  işgal etti. Saat 19.30 civarında Wilhelm caddesindeki ARD televizyonunun binasına giren Kürt gençleri, içerde  kanal yöneticileri ile görüştü. Görüşmede kanal yetkililerine Öcalan’ın bir yıldan uzun bir süredir ağır tecrit altında tutulduğu  ve 15 Temmuz darbesinden dolayı zarar görmüş olabileceğini aktaran gençler, yetkililere dosya sunduktan sonra yarım saatlik bir oturma eylemi düzenledi.

DARMSTADT’TA GENÇLERDEN ÖZGÜRLÜK EYLEMİ

Ciwan’ên Azad Darmstadt gençliği, B26 otoyolunun üst geçidinde Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğü için eylem yaptı. Gençler, Öcalan’ın posterini ve özgürlüğünü istedikleri pankartı açarken, geçen araçların dikkatini çekmek için Almanca sloganlar attılar. Yaklaşık bir saat süren eylem olaysız sona erdi.

GİESSEN

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yaşamından endişe duyan Kürdistanlılar Almanya’nın Giessen kentinde Merkez Tren İstasyonu’nun girişinde spontane bir sivil itaatsizlik eylemi düzenledi. Eylemde NAV-DEM tarafından hazırlanan bildiri okunurken, sık sık Almanca ‘Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü’, ‘Katil Erdoğan’ ve ‘Çocuk katili Erdoğan’ sloganları atıldı. Eyleme katılan sanatçı Bang ise, herkesin yapılan eylemlere katılması gerektiğini söyleyerek, “Eylemlerimiz, Kürt Halk Önderi sayın Abdullah Öcalan ailesi yada avukatları ile görüştürülene kadar değil, Özgür kalıncaya kadar devam etmelidir” dedi

ULM

Almanya’nın Ulm kentinde ise, YJK-E ve Jinen PYD tarafından eş zamanlı olarak iktidardaki Hristiyan Demokrat Parti (CDU) ve Regio TV’de sivil itaatsizlik eylemi eylemi düzenlendi.CDU ve Regio TV yetkililerine dosyalar sunulurken, Kürt Halk Önderi Öcalan’ın yaşamından duydukları kaygıyı belirten kadınlar, “Kimse sabrımızı test etmesin. Eğer Önderliğimize bir şey olursa kimse bizi tutamaz” vurgusunda bulundular.

Her iki kurum temsilcileri dosyaları kabul ettikten sonra, Kürtlerin hassasiyetleri konusunda haklı bulduklarını belirttiler. Regio TV, bundan sonra yayınlarına Kürtlerin sorunlarına daha fazla yer vereceklerine dair söz verdi.

LOHNE VE VECHTA’DA BÜYÜK FESTİVALDE EYLEM

Almanya’nın Lohne ve Vechta kentlerinde yaşayan Kürdistanlılar da Öcalan için bir eylem düzenledi. Vechta kent merkezinde yüz binlerce kişinin katıldığı bir festivale Öcalan’ın posterleriyle katılan Kürtler, burada taleplerini dile getirdi.

fransa tv3

ESSEN

Essen’de yaşayan Kürdistanlılar Essen Merkez Tren Garı’nı işgal ederek, Alman devletine ‘harekete geçme’ çağrısında bulundular.

HİLDESHEİM

Almanya’nın Hildesheim kentindeki Kürdistanlılar, Öcalan’a yönelik tecriti gündeme getirmek amacıyla Hildesheim Belediye binasını işgal ederek, Belediye Başkanı’na verilmek üzere dosya sundular. Belediye Başkanı adına dosyayı bir yetkiliye sunan Kürdistanlılar, daha sonra ‘Bijî Serok Apo’, ‘Bê Serok jiyan Nabe’ sloganlarıyla işgal eylemini sonlandırdı.

DUISBURG’DA WDR BİNASI ÖNÜNDE EYLEM

Duisburg’da yaşayan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecridi protesto etmek amacıyla dün saat 17.00’de WDR televizyon binası önünde bir  basın açıklaması yaptı. Ardından Duisburg DKTM adına Niyazi Öztaş ve Hatun Bozkurt hazırlanan dosyayı WDR yetkililerine ileterek, söz konusu dosyadaki bilgilerin kamuoyuna paylaşılmasını talep ettiler.

WDR binası önünde kısa bir konuşma yapan Öztaş, Kürt Halk Önderi üzerindeki tecriti kınayarak, İmralı’da görüşme yapılması istedi. Eylemciler, Öcalan’dan haber alınana kadar alanlarda olunacağı mesajı verdiler. Üzerlerinde ‘Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü’ pankartı taşıyan eylemciler, ‘Biji Serok Apo’, ‘Öçalan’a Özgürlük’  şeklinde sloganlar atıp eylemlerini sonlandırdılar.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve özgürlüğünü talep etmek amacıyla insan zinciri eylemi düzenlendi.Kentin en işlek caddesi Mönckebergstrasse’de yüzlerce metrelik insan zinciri oluşturan Kürtler, slogan atarak taleplerini dile getirdiler.

Eylemde dağıtalan bildirilerle, Öcalan’ın bulunduğu tecrit durumuna dikkat çekilirken, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra can güvenliği konusunda ciddi kaygı içinde olunduğu belirtildi. Ardından merkezi tren istasyonuna geçilerek oturma eylem yapılırken, yarın saat 15.00’te Hachmannplatz’da başlayacak kitlesel yürüyüşe katılım çağrısı yapıldı.

VORALBBERG’DE ORF TELEVİZYONU İŞGAL EDİLDİ

Avusturya’ nın Voralberg eyaletinde yaşayan Kürtler devlet kanalı olan ORF’ i işgal ettiler. İşgalde Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridi konu alan bir dosya da ORF yetkililerine sunuldu. Dosyayı kabul eden yöneticiler, konu hakkında daha detaylı bilgi verilmesi için Kürdistanlılara randevu verdiler.

KOPENHAG

Kürt Halk Önderi Öcalan’ın durumu hakkındaki belirsizliği kırmak ve özgürlüğü için akşam saatlerinde Danimarka Demokratik Kürt Toplum Merkezi  üyeleri, kamuya ait televizyon ve radyo kanalı DR’i  kitlesel bir şekilde ziyaret etti. Ziyarette, Öcalan’ın son durumunu anlatan bir dosya sunulurken, bir de basın bildirisi okundu.  DR’den gelen iki yetkili dosyayı ve basın bildirisini kabul edip, konuyu televizyonda işleme sözü verdiler.
cenevre6

LUZERN

İsviçre’nin Luzern kantonunda bir araya Kürtler ve dostları, Öcalan posterleri taşıyarak düzenledikleri eylemde sık sık Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden sloganlar attılar. Almanca, Kürtçe ve Türkçe yapılan konuşmalarda Öcalan hakkında duyulan kaygılar paylaşılırken, İmralı’daki bazı askerlerin de 15 Temmuz’daki darbe girişimine katıldığı hatırlatıldı.

O günden bu yana İmralı’da neler yaşandığı ve Öcalan’ın yaşamı, güvenliği ve sağlığı konusunda herhangi bir bilgi olmadığı vurgulandı. Eylemde, Öcalan ve diğer tutsakların durumunun yerinde incelenmesi için İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ile bağımsız kurumların bir önce İmralı’ya gitmesi istendi.

BELLİNZONA’DA ÇADIR EYLEMİ

Öcalan’a yönelik tecrit içinde tecrit uygulanmasını protesto etmek amacıyla İsviçre’nin İtalyanca konuşulan Bellinzona kentinde Kürt Kadın İnisiyatifi öncülüğünde 3 günlük çadır eylemi düzenlendi.
Çok sayıda İtalyanca bildirilerin dağıtıldığı eylemde, Öcalan posterleri ve tecridi protesto eden dövizler açıldı. İsviçrelilerin yoğun ilgi gösterdiği eylemde, Öcalan’ın yaşamından endişe duyulduğu ve haber alınana kadar eylemlere devam edileceği belirtildi.
isgal2

STRASBOURG’DA TREN GARI ÖNÜNDE EYLEM

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etme amacıyla Strasbourg’taki Kürdistanlılar ve dostları Strasbourg merkez tren istasyonu önünde bir araya geldi.

Ankara iktidarının Öcalan üzerindeki tecridini kınayan ve sık sık Fransızca ‘Öcalan’a  Özgürlük’,  ‘Kahrolsun Faşit Türk rejimi’, ‘Erdoğan, Diktatör’, ‘Gerilla vuruyor, Kürdistan’ı Kuruyor’,  ‘Kürdistan’a politik çözüm’ sloganları atıldı. Eylemde, tecrite dair CPT, Avrupa Konseyi’ni ve Avrupa Birliği (AB) kurumlarını harekete geçmeye davet eden yazılı bir bildiri okundu.

Cumartesi günü (yarın) ise aynı amaçla Strasbourg şehir merkezindeki Place Kleber meydanında Alsas ve Lorraine bölgelerinde yaşayan Kürtlerin  katılacağı daha kitlesel eyleme katılım çağrısı yapıldı.

PARİS’TE BİRÇOK İŞGAL EYLEMİ

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerinde uygulanan tecriti protesto etmek farklı noktalarda işgal eylemleri gerçekleştirildi.

Paris DKTM ve Villeneuve Saint Georges DKTM meclisleri, Öcalan’a yapılan tecrite dikkat çekmek için Fransa’nın birinci kanalı TF1 binasında işgal eylemi gerçekleştirdiler. Saat 19.00’da televizyon binası önüne gelen Kürdistanlılar, Öcalan’ın flamaları ve ‘Öcalan’a özgürlük’ yazılı dövizleri taşıdı.

Televizyon yetkilileri eylemcilerden bilgi aldıktan sonra Paris DKTM temsilcileri binaya girerek, Öcalan üzerinde uygulanan tecriti içeren bir dosya sundu. Dosyada, Öcalan’ın hayatından endişe edildiği vurgulandı. Kürt halkı için son derece önemli olan liderleri Abdullah Öcalan’dan yaklaşık iki yıldır haber alınamıyor.

DRANCY, VİLLİERS-LE-BEL 

Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecriti protesto için Drancy ve Villiers-Le-Bel DKTM tarafından Charles de Gaulle Havaalanı’nda 1 ve 2’inci terminal kapılarında işgal eylemi gerçekleştirildi.

Saat 19.00’da başlayan işgal eyleminde, Öcalan flamaları ve ‘Öcalan’a özgürlük’ yazılı dövizler taşındı. Eylemciler THY gişelerin önünü bloke ederek, ‘Türkiye katil Avrupa destekçisi’ sloganları attı.

SAINT AVOLD VE METZ

Fransa’nın Lorraine bölgesindeki Metz ve Saint Avold kentlerinde yaşayan Kürdistanlılar ise Metz merkezindeki Place de la Republique’de bir araya geldi. Eylemde tecride dikkat çeken konuşmalar yapılırken, acilen müdahale edilmesi istendi.

Eylem, Öcalan lehine atılan sloganlarla son buldu.

RENNES

Fransa’nın Rennes kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü talep etmek ve tecridi protesto amacıyla işgal eylemi düzenlendi. Tren garında , DKTM ve Zin Kadın Derneği öncülüğünde düzenlenen eyleme yaklaşık 70 kişilik bir kitle katılırken, tecride yönelik bir bildiri okundu.

Sloganlarla yarım saat kadar oturma eylemi düzenleyen kitleye Fransız halkından yoğun ilgi gösterildi. Rennes’de yarın da belediye binası önünde Bretagne bölgesindeki Kürtler ve dostlarının katılacağı bir eylem düzenlenecek.

MARSİLYA

Marsilya’da ise DTM bileşenleri ile Marignanne DTM üyeleri Fransız TV3 kanalında bir işgal eylemi gerçekleştirdi. Yaklaşık 40 kişinin katıldığı eylemde sık sık “Biji Serok Apo” sloganı atan eylemciler televizyon yetkililerinden Kürt Halk Önderi üzerindeki tecrite daha fazla yer vermelerini istedi.

Televizyon yetkililerinin eylemcilerin taleplerine olumlu yanıt vermesinin ardından eylem sloganlarla sona erdi.

TORİNO

İtalya’nın Torino kentinde merkez tren istasyonu önünde toplanan Kürtler ve İtalyan dostları, bir saat süren bir işgal eylemi düzenledi. Eylemde konuşan Kürdistan’a Doğru Derneği Başkanı Antonio Oliveri, Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılması ve Kürdistan’da yaşanan katliamları dile getirdi.

Yüzlerce bildiri dağıtılan eylemde sık sık Öcalan lehine sloganlar atılırken, posterleri açıldı.

mandela

BORLÄNGE

İsveç’in Borlänge ilinde yaşayan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik tecriti protesto etmek için bir yürüyüş ve miting düzenledi. Borlänge Demokratik Kürt Kültür Merkezi’nin çağrısı üzerine düzenlenen 200 civarında Kürdistanlının katıldığı gösteride konuşmalar yapan sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik yaklaşık 1,5 yıldır tecridin sona erdirilmesini ve serbest bırakılmasını talep ettiler. “Öcalan’a özgürlük”, “Biji Serok Apo”, “Katil Erdoğan”, “PKK halktır, halk burada” sloganlarının atıldığı gösteriden sonra cadde kenarına PKK bayrakları ve Kürt Halk Önderi Öcalan’ın resimlerinin bulunduğu flamalar yerleştirildi. ÖREBRO Bir grup Kürdistanlı, Örebro ilinde Kürt Halk Öcalan’a yönelik tecrit ve Bakur’da Kürt Halkına yönelik katliamları protesto etmek için gösteriler yaptı. Yerel yayın yapan ‘NA’ Gazetesi bürosu ve belediye binası üzerinde yapılan gösterilerde, Türk devletinin Öcalan’a yönelik uyguladığı tecrit protesto edildi. Gelişmeleri kamuoyuna duyurmayan medya ile tecrite sessiz kalan politikacılar kınandı. ‘NA’ Gazetesi göstericilerle yaptığı söyleşileri yayımladı.

FIRAT NEWS

Daha fazlası

İlgili

Close