DÜNYA

OECD de uyardı

int-oecdDünya çapında artan emperyalist rekabet ve derinleşen yapısal-ekonomik bunalımla paralel olarak uç veren “ekonomik milliyetçilik” eğilimlerinin varlığını OECD de tespit etmiş bulunuyor.

Ekonomik Kalkınma ve İktisadi İşbirliği Örgütü (OECD), ekonomide milliyetçi akımlar ile merkez bankalarının farklı yönlere evrilen para politikalarının küresel ekonomide devam eden ılımlı toparlanmayı tehdit ettiğine dikkat çekti.

OECD Başekonomisti Catherine Mann, ABD‘de faizlerin yükselmesi nedeniyle doların değer kazanabileceği ve finans piyasalarında borçlananlar açısından tahribat yaratıcı oynaklık oluşabileceği uyarısında bulundu.

‘Ekonomik milliyetçilik söylemi ABD ile sınırlı değil’

Mann, OECD’nin küresel ekonominin görünümü hakkında yayımladığı düzenli değerlendirme hakkındaki toplantıda Reuters‘a yaptığı açıklamada, “Ekonomide milletçilik ise çok daha büyük bir bilinmeyen. Kullanılan dilin politikalara nasıl yansıyacağını şu anda bilmiyoruz” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim dönemi boyunca uluslararası ticaret alanında “Önce Amerika” vurgusu ve Çin ile Meksika‘dan ithal ürünlere ek gümrük vergisi getirme çağrısı ABD’nin böyle bir tavır beklemeyen ticaret ortağı büyük ülkelerde endişe yaratıyor.

Ekonomi politikalarındaki milliyetçi tutumun sadece ABD’de görülmediğine dikkat çeken Mann, OECD tahminlerine göre ABD ithalat maliyetlerinde meydana gelecek yüzde 10 artışın ekonomiye ve nihayetinde ihraç ürünlerine yüzde 15 maliyet artışı olarak yansıyacağını ifade etti.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close