DÜNYA

Onbinler TTIP’e karşı

60656Avrupa Birliği ile ABD arasında bu sonbaharda üzerinde görüşmelere başlanması planlanan Transatlantik Serbest Yatırım ve Ticaret Anlaşması (TTIP) ile AB – Kanada Serbest Ticaret Anlaşması’na (CETA) karşı Almanya’da emekçiler oldukça öfkeli. Öfke bugün 7 ayrı kentte aynı anda yapılan gösterilerle dillendirildi. Berlin, Hamburg, Köln, Frankfurt, Stuttgart, Münih ve Leipzig’de saat 12.00’de başlayan gösterilere yüz binlerce işçi ve emekçi katıldı. Junge Kommunarden, Alınteri ve Yaşanacak Dünya‘da alandaydı.

Almanya çapında Yeşiller, Sol Parti, çok sayıda çevre ve köylü örgütü, küreselleşme karşıtı ATTAC, DİDF, ve DGB sendikaları gibi 30’dan fazla örgüt ve inisiyatif tarafından çağrısı yapılan eylemlere yerelerde de birçok kurum ve kuruluş destek verdi. Düzenleyen kurumların açıklamasına göre: Berlin’de 70 bin, Hamburg’da 65 bin, Köln 55 bin, Frankfurt am Main’da 50 bin, Leipzig’de 15 bin, Stuttgart 4o bin, Münih’de 25 bin kişi katıldı.

img_0189-4

Köln’de miting  Deutz Werft’de (Deutz tersanesi) başladı. Burada yapılan değişik konuşmalarda, TTIP’in yürürlüğe girmesi durumunda işçilerin elde etiği sosyal ve sendikal hakların ortadan kaldırılacağı, ABD’li tekellerin çalışma yaşamındaki kuralsız ve aşırı sömürü koşullarını olduğu gibi Avrupa’ya taşıyacağı, bundan hem çalışanların hem de tüketicilerin olumsuz yönde etkileneceğine dikkat çekildi. Konuşmalarda, süt üreticilerinin temsilcisinden, sendika ve parti temsilcilerine dek sömürünün derileşeceği vurgusu öne çıktı. Parti konuşmacıları olarak birlikte konuşmak için çıkanlardan SPD temsilcisi kitle tarafından uzun süre yuhalanarak ve “Defol” sözleri ile karşılandı. .

Bu arada köprüye dev bir pankart sallandırarak, kendileri de miting sonuna dek pankartın ucunda dağcılık yöntemleriyle sallanan Greenpeace  üyelerinin pankartını polis indirmek isteyince kitleden öfkeli protesto sesleri yükseldi. Polis pankartı indirmekten vaz geçti.

demo-gegen-ceta

Yine yapılan konuşmalarda ve taşınan pankartlarda özellikle AB Ticaret Komisyonu ile ABD arasında üzerinde görüşmelerin yapıldığı TTIP anlaşmasının halktan gizlenmesi de eleştirildi. Almanya’da TTIP, Ekonomi Bakanlığı tarafından ayrılan bir oda milletvekillerine açılmış durumda. Ancak milletvekillerinin okumuş olduğu anlaşmanın içeriğini açıklaması, fotokopi ve fotoğraf çekmesi yasak.

Gösteride TTIP’in olduğu gibi yürürlüğe girmeyeceğinin farkında olan tekeller ve hükümetin CETA’ya umut bağladığı, Ekim sonunda üzerinde yapılan görüşmelerin ardından imzalanması planlanan CETA’nın yürürlüğe girmesi durumunda, ABD’li tekellerin çoğu Kanada’da kurmuş olduğu şubeler üzerinden AB ile doğrudan ticaret yapabileceği vurgusu öne çıktı. Bunun da CETA ile TTIP’in de bir biçimde yürürlüğe gireceği tehlikesine de işaret edildi.

Mitingten sonra kitle yürüyüşe geçti. Şehir merkezi adeta göstericilerin aktığı bir arenaya dönüştü.

Daha fazlası

İlgili

Close