İŞÇİ SINIFI

Yunanistan’da genel grev

Yunanistan’da, kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin reformlar çerçevesinde iş ve sosyal güvenlik koşullarına getirdiği değişiklikleri protesto etmek amacıyla  24 saatlik greve gitti. Grev çerçevesinde düzenlenen gösterilerde kendilerini anarşist olarak adlandıran gruplar ile polis arasında arbede yaşandı. (Ayhan Mehmet - Anadolu Ajansı)
Yunanistan’da, kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin reformlar çerçevesinde iş ve sosyal güvenlik koşullarına getirdiği değişiklikleri protesto etmek amacıyla 24 saatlik greve gitti. Grev çerçevesinde düzenlenen gösterilerde kendilerini anarşist olarak adlandıran gruplar ile polis arasında arbede yaşandı. (Ayhan Mehmet – Anadolu Ajansı)
Yunanistan’da, kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin reformlar çerçevesinde iş ve sosyal güvenlik koşullarına getirdiği değişiklikleri protesto etmek amacıyla 24 saatlik greve gitmişti.

Yunanistan’da hükümetin kemer sıkma politikasını protesto etmek amacıyla kamu ve özel sektör çalışanları arkası da gelecek olan 24 saatlik grevi 9 Mart’da gerçekleştirmişti. Düzenlenen gösterilerde yer yer polisle arbede yaşandı.

ÇİPRAS HÜKÜMETİ DÖNEMİNDE İLK

Grev çerçevesinde düzenlenen gösterilerde kendilerini anarşist olarak adlandıran gruplar ile polis arasında arbede yaşandı. Yunanistan’da çalışanlar önde gelen sendikaların çağrısıyla iş bıraktı. Aleksis Çipras başbakanlığındaki hükümet döneminde ilk kez genel grev düzenleniyor.
Genel grevin hava ulaşımını olumsuz etkilemesi, iç ve dış hatlarda yapılması programlanan çok sayıdaki seferin iptal edilmesi bekleniyor. Liman çalışanlarının da greve gitmeleri nedeniyle feribot seferleri yapılamıyor.

Genel grev nedeniyle başkent Atina’da toplu taşıma araçları çalışmadı.. Otobüs, tramvay, tren ve metro seferleri durdu. Müze ve arkeolojik alanlar kapalı kalacak. Genel greve devlet daireleri, kamu kurumları ve yerel yönetim çalışanları da katıldı. Medya sektörü çalışanları da genel grev kapsamında 24 saatlik iş bırakma eylemi yaptı.. Hastaneler sadece acil vakalara baktı

Daha fazlası

İlgili

Close