DÜNYAManşet

Tırmanışa geçen ırkçılığa karşı yüz binlerce kişi Paris’te République Meydanı’nda bir araya geldi

ABD’de siyahi Floyd’un polis şiddetiyle ölümünün ardından birçok ülkede tırmanışa geçen ırkçılığa karşı yüz binlerce kişi Paris’te République Meydanı’nda bir araya geldi.

2016’da Paris‘in kuzeyinde 24 yaşındaki Adama Traore adlı siyahi, jandarma tarafından karakola götürülürken araçta hayatını kaybetmişti. Kalp krizi sonucu öldüğü belirtilen gencin ailesi otopsi yapılmasını istedi fakat Fransız Hükümeti bunu reddetti.

Geçtiğimiz haftalarda ise Fransız Devleti tarafından aileye uzlaşma talebinde bulunuldu. Traore filesi bu uzlaşma teklifini büyük bir tepkiyle reddetti.

Bugün ise ABD’de siyahi George Floyd’un polis şiddetiyle ölümünün ardından Adama Traore şahsında ırkçılığa karşı nefretini haykıran yüz binlerce kişi Paris’te buluştu.

Yürüyüşün planlandığı eylemde devlet eliyle desteklenen sivil faşistlerin toplanma alanındaki binalardan birinin çatısına ırkçı pankart asarak eylemi provoke etmesi üzerine alanda kalındı.

Daha sonra binada yaşayanlar ve kitle içerisinden kimi gençler yan bina ve borulardan tırmanarak pankartı yırttılar, aşağıya attılar. Pankartın indirilirken kitle içerisinden faşistlere karşı havai fişekler atıldı. Çatıya çıkan anti faşistlere polis müdahalesi ise gecikmedi.

Eylemde gençler ağırlıktaydı, çeşitli göçmen örgütleri de eyleme katılmıştı.

Kitle alkış ve sloganlar eşliğinde yavaş yavaş dağılırken polis gazlarla saldırdı, yer yer çatışmalar yaşandı.

 

Daha fazlası

İlgili

Close