DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Paris Olimpiyatları öncesi sendikadan hükümete grev uyarısı

CGT Genel Sekreteri Sophie Binet, binlerce işçinin Olimpiyat Oyunları sırasında “daha uzun saatler çalışmaya ve tatillerini ertelemeye zorlanacağını“ söyledi.

Son haftalarda bir çok alanda yaygın işçi grevlerinin yaşandığı Fransa’da, en büyük işçi sendikası CGT (Genel Emek Konfederasyonu), başkente büyük bir insan akınının olacağı Paris Olimpiyatları sırasında hastaneler de dahil olmak üzere “olası grevler“ konusunda hükümeti uyardı.

Basına verdiği demeçte CGT Genel Sekreteri Sophie Binet, sendikanın Temmuz-Eylül aylarında düzenlenecek Olimpiyat Oyunları sırasında “kamu hizmetlerinde grev bildiriminde bulunacağını“ söyledi.

“Hükümetin, Oyunların başarısını garanti altına almak için derhal harekete geçmesini istiyoruz” diyen Binet, “Bunun olabilmesi için uyarılarımıza kulak verilmesi ve Oyunların toplumsal açıdan hazırlanması gerekiyor. Aylardır aynı şeyi söylüyoruz, kimsenin umrunda değil. Çok yorucu olmaya başladı” ifadelerini kullanarak “binlerce işçinin Oyunlara ev sahipliği yapmaktan etkileneceğini, daha uzun saatler çalışmaya ve tatillerini ertelemeye zorlanacağını“ söyledi.

Özellikle sağlık alanında yaşanan sorunlara ve grevlere değinen Binet, eğer Fransa ziyaretçi akınıyla baş edebilmek istiyorsa, hükümetin Paris bölgesindeki hastanelere daha fazla fon sağlamasının acil olduğunu“ belirtti.

“Hastanelerin durumu içler acısı,” diyen Binet, “Bu yazın nasıl olacağı konusunda çok ama çok endişeliyiz. Personele daha fazla mesai yapmalarını isteyerek, ücretli izinlerini sorgulayarak bir kez daha şantaj yapmak mümkün olmayacak. Artık yoruldular ve artık dayanamıyorlar. Bir işe alım planına ihtiyacımız var” dedi.

Fransa’da sağlık emekçileri, yıllardır kamu hastanelerinde ağır çalışma koşullarına ve düşük ücretlere karşı mücadele ediyor.

Bu arada, sendikalardan gelen uyarıları şu ana kadar dikkate almayan hükümet, bu yıl Olimpiyatlar sırasında görev yapacak polislere 1.900 euroya kadar ikramiye verileceğini duyurdu!

Daha fazlası

İlgili

Close