KADINManşet

Paris’de kitlesel 25 Kasım eylemi

25 Kasım Kadına Karşı Şiddete karşı Uluslararası Mücadele günü Fransa’nın birçok kentinde olduğu gibi Paris’te 20 Kasım 2021’de yapıldı.

Göstericiler République‘tan Nation‘a karşı yürüdü.Toplumsal cinsiyete dayalı ve cinsel şiddete karşı seferberlik, organizatörlere göre 50 bin, Emniyet Müdürlüğü’ne göre ise 18 bin kişiyi bir araya getirdi.

Le Monde‘un haberine göre, toplumsal cinsiyet ayrımı ve kadına yönelik şiddete karşı “Hepimiz Kollektifi” tarafından organize edilen eylemde inisiyatif genç kadınlardaydı.

En önde yer alan ve herbiri 15’li yaşlarda olan, Sian, Amandine, Diane, Clémence kendilerine uzatılan mikrofonlara günlük yaşamlarından örnekler vererek niye orada bulunduklarını anlattılar. Siane, “Metroda bakan yiyecekmiş gibi bakan adamlar...” diye söze girmişti. Amandine, “Annem üç çocuğuna bakmak için çalışmayı bıraktıktan sonra parasız kalırım korkusuyla boşanmaya cesaret edemedi” diyordu. Diane ise, zorla evlendirilip aile içi şiddete maruz kalan dadısının hikayesinden bahsediyordu.

Haber, sosyal ağlarda seferber olan bu gençlere saygı göstermenin bir yolu, hashtag’lerle paylaşmak için herkesi şu hastaglar altında tepki göstermeye çağıran duyuruyla bitiyor:

#metoopolitics, #metoomedias, #metooGHB, # doublepeine… Hastagların hepsi toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı ve cinsel şiddete yönelik suçlamaların boyutuna tanıklık ediyor.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close