DÜNYAManşet

Paris’in göbeğinde mülteci çadırları: Korkmuyoruz!

Paris’de mülteciler insanlık dışı koşulları anlatmak ve taleplerini dile getirmek için Paris’in Republique Meydanı’na çadırlar kurdu

Çoğunluğu Afgan yüzlerce mülteci, Fransız devletinin düşmanca politikalarını, yaşamak zorunda bırakıldıkları insanlık dışı koşulları görünür kılmak ve taleplerini dile getirmek için Paris’in Republique Meydanı’na çadırlar kurdu

Fransa’nın mülteci düşmanı politikaları hız kesmeden devam ediyor. Öncesi bir yana sadece 2020 yılında, kalacak yerleri olmadığı için polisin ulaşmakta zorlanacağı mekanlarda kurdukları çadırlarda barınan binlerce mülteciyi zor kullanarak tahliye eden Fransız devleti, son olarak 3 gün önce de böyle bir pratiğe imza atmıştı. Fransa’nın kuzeyindeki Grande-Synthe kentinde mültecilerle dayanışmak için çadır kentler kuran organizasyonlarca oluşturulmuş çadırları içinde çocuk ve kadınlar varken yıkmıştı.

Türkiye gibi geçiş güzergahlarıyla mülteci kartı temelinde gerici anlaşmalara giden Fransız devletinin bu saldırgan tutumuna karşı mülteciler de çeşitli biçimlerle tepki gösteriyor. Son olarak çoğunluğu Afgan olmak üzere mülteciler devletin düşmanca politikalarını protesto etmek ve hükümete sorunlarının çözülmesi için çağrıda bulunmak üzere başkent Paris’in göbeğinde kamp kurdu.

‘Dayanışma gecesi’ kapsamında birçok derneğin öncülüğünde Paris’in Republique Meydanı’na kurulan çadırlarla yaşamaya mahkum edildikleri insanlık dışı koşulları, saldırgan politikaları protesto eden mülteciler, görünmeyeni görünür kılmak istediklerini belirtiyorlar.

‘Görünmeyeni görünür kılmak istedik’

AA’daki habere göre Afganistan Çocukları Derneği Başkanı ve ‘Requisitions’ kolektifin üyesi Reza Jafari, “Mülteciler derneklerle beraber Paris’teki durumlarının görünür olması için bu eylemi yaptı. (Paris Emniyet Müdürü) Didier Lallement göçmenlerin Paris’te çadır kurmasını yasakladığı için ancak Paris çevresinde çadır kurabiliyorlar. Bu akşam görünmeyeni görünür hale getirmek istedik” diye konuştu. Bu gecenin dayanışma gecesi olduğunu ifade eden Jafari, Paris belediyesinin bu gece sokaklarda yaşayanların sayısı belirlemek için bir çalışma yaptığını ve onların işini kolaylaştırmak için meydanda kamp kurduklarını belirtti.

‘Mülteciler her gün, her akşam köprü altlarında yaşam mücadelesi veriyor’

Jafari, mültecilerin Kasım 2020’de de bu meydanda kamp kurduğunu hatırlatarak, “Çok kötü geçmişti ve şiddetliydi. Bu mülteciler polisten korkmuyor. Her gün ve her akşam köprülerin altında yaşam mücadelesi veriyor. Polisler köprülerin altına geldiklerinde çadırları dağıtmaktan, göçmenleri copla dövmekten ve onlara biber gazı kullanmaktan çekinmiyor” dedi.

‘Temel haklar uygulanmıyor’

Mültecilerin iltica talebinde bulunduklarını ifade eden Jafari, temel hakkının barınacak yere sahip olması olduğunu ancak bunun gerçekleşmediğini kaydetti. Jafari, “İnsan hakları ülkesinde ailelerin köprülerin altında kalması kabul edilemez” yorumunu yaptı ve şöyle konuştu: “Kasım ayından bu yana polis şiddeti biraz azaldı çünkü çok daha fazla dikkat ediyorlar. Geçen sefer (polis şiddeti) görüntülendi ve dünyanın neredeyse her yerinde yayımlandı. Fransa’nın ve özellikle Paris’in imajı uluslararası düzeyde zedelendi. (Polisler) Biraz daha fazla dikkat ediyorlar ama köprü altlarında olduklarında ve kameralar olmadığı zaman insanlara biber gazı kullanmaktan ve copla dövmekten çekinmiyorlar. (Polisler) mültecilerin kullanmaması için yorganlara dahi biber gazı sıkıyor.”
‘Riskin farkındalar ancak korkmuyorlar’

Mültecilerin adaletsizliğe maruz kaldığını vurgulayan Jafari, bu eylemi mültecilerin talebiyle gerçekleştirdiklerini ve polisin kampı yeniden dağıtmasından endişe ettiklerini söyleyerek, “Mülteciler riskin farkındalar ancak korkmuyorlar. Neredeyse her gün köprü altlarında (kötü) muameleye maruz kalıyorlar” dedi.

Paris’te birçok otel, barınma merkezi ve spor salonunun göçmenlere uygun olduğunu ancak Paris Emniyet Müdürü Lallement’ın onay vermediğini aktaran Jafari, “Geçen seferki gibi şiddetli tahliye olabilir. Görüntülemek ve polis şiddetini görünür hale getirmek için iyi ki buradasınız. İyi ki diğer gazeteciler burada. Göçmenlere göre her gün köprü altlarında kötü muameleye maruz kalmaktansa bir gece buna maruz kalmak daha iyi” ifadelerini kullandı.

Paris’te 24 Kasım 2020 gecesi, polis, Republique Meydanı’nda çadır kuran çoğunluğu Afgan 500’e yakın sığınmacıyı yaka paça dışarı atmış, biber gazıyla saldırmıştı. İçişleri Bakanlığı, alandaki gazetecilere de şiddet uygulayan polis ve jandarmanın görüntülerinin gündem olması üzerine soruşturma açıldığını duyurmuştu. Birçok gazeteci, aktivist ve siyasetçi de sığınmacılara desteklerini ifade ederek polis şiddetini kınamıştı.

Kaynak: Alınteri Gazetesi

Daha fazlası

İlgili

Close