DÜNYAManşet

Paris’te Cedric Chouviat için adalet yürüyüşü

Paris’te 3 ocak 2021 günü, bir yıl önce polis kontrolü sırasında öldürülen Cedric Chouviat’ye adalet talebiyle beyaz yürüyüş gerçekleşti.

Yüzlerce kişi ”Unutmayacağız, Bağışlamayacağız”, ”Adalet” sloganları eşliğinde yürüdü.

Baba Christian Chouviat, Rt France’ye verdiği demeçte;

”Oğluma adalet için buradayız, adalet talep ediyoruz. Oğlum öleli bir sene oldu. Katileri hala serbest ve görevlerine devam ediyorlar. Bu bir skandaldır. Hakim ve savcılar görevini yapıyor ancak polis engelliyor adaleti. İçişleri Bakanı Darmanin, ve Paris valisi Lallement yalan söylüyorlar. İkisi de katilleri koruyor.

Olayın yaşandığı gün dört polis vardı. Fakat dört polisten sadece üçü olaydan sorumlu olarak tutuksuz yargılanıyor. Dördüncüsü ise tanık olarak ifade veriyor. Paris valiliği katilleri koruyor. Adaleti engelliyorlar. İyiki elimizde kamera çekimleri var. Yoksa hiç bir şey iddia edemezdik. Darmanin ne yapıyor? Polisi koruyan yeni bir yasa çıkarmak istiyor. Polisi filme çekmeyi engellemek istiyor.

Oğlum çalışkan bir insandı. Dağıtım işi yapıyordu. Motorsikletle işini yaptığı sırada polisler durdurup kontol yapmak istediler. Kafasındaki kaskla yere yatırıp üstüne abandılar. Bu sırada nefes almakta zorlanan oğlumun ne “Nefes alamıyorum” diyen sesini duydular, ne de kararan rengine aldırdılar. Oğlumun üstüne abandıkları sırada gırtlak kemiğinin kırılmasından dolayı solunum problemi yaşadı. Kaldırımda dakikalarca bekletildikten sonra özensizce hastaneye kaldırdılar. İki gün sonra kaybettik. Düşünebiliyormusunuz bütün bunların filme çekilmemiş olduğunu. Olayın yaşandığı an orda olan dört polis oğlumun ölümüne neden oldular. Dördü de katil. Dördününde yargılanmasını istiyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız ta ki adalet sağlanana kadar“ dedi.

Yürüyüşe yine polis tarafından öldürülüp hala mahkemeleri devam eden Babacar Gueye, Ibrahima Bah’ın aileleri de katıldı.

Sarı Yelekliler, polis şiddetiyle katledilenlerin yakınları, yeni genel güvenlik yasası karşıtları, bazı Sol Partililer de eyleme destek verdi.

Daha fazlası

İlgili

Close