KADINManşet

Paris’te “Kadın cinayeti mezarlığı” gösterisi

Paris’te bir grup kadın, ünlü anıt mezar Pantheon’un önünde “Kadın cinayeti mezarlığı” adıyla gösteri düzenledi.

Başkent Paris’in koruyucu azizesi Genevieve’e ithaf edilen ancak Fransız Devrimi sonrasında kilise fonksiyonunu yitirerek önemli entelektüel şahsiyetlerin gömüldüğü anıt mezar haline getirilen ünlü Pantheon dün bir grup kadının gösterisine tanıklık etti.

NousToutes adlı kadın derneği üyeleri anıt mezar önünde «kadın cinayeti mezarlığı» adıyla bir gösteri düzenledi. Ocak ayından bu yana Fransa’da 101 kadının aile içi şiddet kurbanı olduğuna dikkat çekilen gösteride kadın cinayetleri kınandı.

Siyaha bürünmüş, yas sembolü mor bir peçe ile gösteri yapan kadınlar, 2022’de öldürülen her kadının adı ve yaşını belirten birer pankart taşıdı.

“Sevmek öldürmek değildir” yazılı pankartın dikkat çektiği gösteri sırasında yapılan açıklamada, “9 Ekim’deyiz ve 101 kadın, kadın oldukları için bir erkek tarafından öldürüldü. Artık ölümleri saymak istemiyoruz” denildi.

Kadın cinayetlerinin önüne geçilmesi için acil barınma yeri sayısının arttırılması ve yıllık 2 milyar avro fon ayrılmasını hükümetten talep eden kadınlar, aile içi şiddet ve cinsel şiddet tamamen ortadan kaldırılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini bildirdi.

Fransa Postası

Daha fazlası

İlgili

Close