DÜNYAManşet

Paris’te katledilen üç kadın devrimci Avrupa’da anıldı

Paris’te 9 Ocak 2013’te katledilen; Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez Avrupa’nın bir çok kentinde eylemlerle anıldı

Paris

Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013’te katledilen PKK kurucularından Sakine Cansız (Sara), KNK Paris Temsilcisi Fidan Doğan (Rojbin), Gençlik Hareketi üyesi Leyla Şaylemez (Ronahi) düzenlenen eylemle anıldı. Paris’deki eylem çağrısını Fransa’nın en büyük sendikası CGT yaptı.

13:45’te Gare de Nord’da toplanılıp 14:15’te République Meydanı’na doğru yürüyüşe geçildi.
Katılım göz doldurucuydu. Birçok kurum ve derneğin de (özellikle de Fransız demokratik kitle örgütleri) yer aldığı kitlesel bir eylemdi.

Sorumluların açığa çıkarılması, kapatılan davanın tekrar açılması ve katliamı protesto yönünde sloganlar atıldı. Fransızca ve Türkçe bildiriler dağıtıldı. Taşınan pankartlar da bu yönlüydü.

République’e varıldığında Sakine’lerin hayatı ve mücadelesi anlatıldı. Kısa bir müzik dinletisiyle eylem son buldu.

Strasbourg

Kürt Kadın Hareketi, 9 Ocak 2013’te katledilen üç Kürt kadın militanının 8. ölüm yıldönümünde Strasbourg’da bir miting yaptı.

Eyleme Kürt Kadın Hareketi, feministler, devrimci çevreler ve Kürtlerin Dostları (Fransız grup) katıldı. Günün anlamına dair açıklamalar yapılırken Fidan Doğan’ın babası söz alarak şunları söyledi:

8 yıldır süren davada henüz bir yol almış değiliz. Birinci dava kapandı ikincisi açıldı. Davayı takip eden savcı ile görüşmemiz oldu. Bize, ‘Ben de bir kadın olarak bu davayı sonuna kadar götürmek istiyorum. Ancak bir yere kadar gidip duvara tosluyoruz’ dedi. Bunu diyen savcıya ne oldu? Evi basıldı. Tüm belge ve bilgileri çalındı. Savcı görevden alındı. Bu nasıl olabilir?

Diğer taraftan katil Ömür Güney’in hastanede olduğu açıklandı. Ömer Güney ölmedi, öldürüldü. 8 yıldır bu cinayet aydınlanmıyorsa, bu demek oluyor ki Fransa devletinin parmağı vardır.”

Eylemde, “Kadın, yaşam özgürlük!”, “Katil Erdoğan!”, “Sakine, Fidan ve Leyla’ya sözümüz var, intikamınızı alacağız!” “Paris’ten Ankara’ya sorumlular hesap verecek!”

Almanya

Almanya’nın Berlin, Düsseldorf, Hamburg, Frankfurt, Nürnberg gibi büyük kentleri başta olmak üzere bir çok kentinde Paris’te katledilen üç kadın devrimci için eylemler vardı.

Hamburg

Hamburg’da eylem saat 14:00’de büyük tren garında başladı. Daha sonra Türkiye Konsolosluğu’nun da bulunduğu Dammtor semtine kadar yapılan yürüyüşle noktalandı. Rojbin Kadın Meclisi’nin organize ettiği yürüyüşe yaklaşık 250 kişi katıldı. Konuşmalarda Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’ in Kürt Ulusal mücadelesindeki duruşları ve kadın mücadelesindeki yerleri vurgulandı. Dammtor’da Sol Parti Hamburg parlementosu milletvekili Cansu Özdemir, özellikle Fransa devletinin sadece tetiği çekenin değil, üç kürt kadın devrimcinin katliamındaki derin devlet güçlerinin açığa çıkarılmasında çaba sarfetmeleri gerektiğini vurguladı.

ANF Images

Düsseldorf

Almanya’nın Düsseldorf kentinde DGB Haus önünde saat 14:0’de başlayan kitlesel bir eylem vardı. NRW Eyaletinden katılımın olduğu eylemde, üç kadın devrimcinin katliamlarının anlatıldığı konuşmadan sonra saygı duruşu yapıldı. Kürt Kadın Hareketi adına yapılan konuşmanın ardından yürüyüşe geçildi. Üç kadın devimcinin resimlerinin olduğu bayrakların ağırlıkta olduğu yürüyüş güzergahı boyunca “Sara, Rojbin, Ronahi, Jin, Jiyan, Azadi”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma” vb. sloganlar atıldı.

Alanda TİKB bayrağının olduğu da görüldü. Ayrıca Alınteri bayrakları ve okurları da alandaki yerini almıştı.

Eylem şehir merkezinde yapılan kısa mitingle sonlandırıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close