DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Patronlar için kullanışlı bahane pandemi ve TİS’ler

İşçi üzerinde baskı kurmak açısından kullanışlı bir bahane haline gelen pandemi sürecinden işçilerin nasıl etkilendiğini bir Ford işçisiyle konuştuk

Salgınla birlikte yaşamın bir çok alanında farklılaşmalar başladı. Korku, gelecek kaygısı, yoksullaşma, şiddet…Fakat değişmeyen şey patronların kar hırsı…

Pandemi ile birlikte, “işçi sağlığını düşünüyoruz, önlemler alıyoruz” palavraları eşliğinde üretim devam ettirildi. Kaotik halleri de beraberinde getiren kimi kısmi önlemler alınsa da işçiler çalışmaya koşuldu. Maske – mesafe – dezenfektan – yerlere çizgilerin çizilmesi derken kapitalist üretim çarkları hızlı dönmeye devam etti.

Almanya’nın Köln kentindeki Ford fabrikasında çalışan bir işçi, yaptığımız sohbette şunları söylüyor:

İşe giderken sadece ateş ölçülüyor. Kimin hasta olup olmadığını da bilmiyoruz çünkü gizli tutuluyor. Bu kısa çalışmalarla ortalama bin euroya yakın kaybımız oldu. Başta söylenen vardiyalar arasında zaman mesafesi konacak dendi buna hiç uyulmadı. Kantinler kapalı. Ford’a dışarıdan, yemek yapan imbislerden yiyecekler temin ediliyor, çoğu işçi de yemeğini kendisi evden getiriyor. Molalarda ister istemez kimse mesafeye pek dikkat edemiyor ve temaslar oluyor. Grupta 15 kişi çalışıyor.

Ford ta bir arayış içinde!

Ford’un bir çok bölümünde sıkıntı var. Mesela yıllardır birlikte çalıştıkları Magna Getrag firmasıyla artık çalışmayacağını bildirdi. Ford şanzıman üretiyor ve diğer araba firmalarına işte Mercedes’e VW’a Audi’ye, Volvo’ya daha bir çok araba markalarına direk satamıyordu. Bu işlemi Magna Getrag üzerinde yapıyordu. Şimdi üretilen şanzımanlar Türkiye’ye gidiyor. Araştırma bölümünde sıkıntı var…

Araba sektöründe ‘işçi fazlalığı’

Otomotiv sektöründe işçi fazlalığı vardı. İşçi çıkartmalar gündemdeydi. Fakat Covid ile birlikte bu öyle bir bahane olarak kullanıldı ki, fabrika kapandı kapanacak yaygarası koptu ki herkes bir şekliyle kendini kurtarmanın peşine düştü. Çünkü şu yaygara yapıldı; Ford kapanırsa ”Sosyal plan” devreye girer. Bu sosyal plana göre de işçilerin durumu öncelikli göz önünde bulundurulur. Yani yaş durumu, çoçuk durumuna göre öncelik verilir. Sosyal plana düşmeden tazminatlarınızı alın gidin ya da emekli olun diye işçiler üzerinde baskı yapıldı.

İşçide kendi derdine düştü

İlk dönemin kaosu geçtikten sonra, kısa çalışmalar, Ford fabrikasının kapatılma tehditleri derken 55 yaş üstü bir çok işçi emekliliği kabul etti, 55 yaş altı ise fabrika kapanmadan tazminatlı çıkışlarını alıp farklı iş kurmanın peşine düştü. Bu kaos patronların işine geldi. İşçi kendi derdine düştü, burada farklı bir direniş ya da duruş yapalım mı sorusu hiç bir işçinin gündemine girmedi kendi telaşıyla bireysel kurtuluşun peşine düştü.

Covid salgını her durumda patronların yararına işledi. Milyarlarca devlet desteği yetmezmiş gibi bir de TİS görüşmelerini bu yıl için sıfır zamla kapattılar ve görüşmeleri 31 Ocak 2021’e bıraktılar.

2021 TİS görüşmeleri başladı

Metal-elektrik alanında TİS süreci başladı ama doğru dürüst bir kıpırdanma yok. IG-Metall sendikası yüzde 4’lük ücret artışı istiyor. Metal patronları da tehdit savurarak gidin işçilere sorun iş yerlerini kaybetmek mi isterler yoksa yüzde 4’lük zammı mı? Karşılıklı basın açıklamalarının dışına çıkmıyorlar aslında… Benim düşüncem 4 gün çalışma ve yüzde 2-3 ücret arışıyla sonuçlanır. Diğer bir gün içinde stajyer öğrenciler gelir çalışır.

İşçilerin durumu

İşçiler gerçekten bu belirsizlikten ciddi rahatsızlar. Bu kriz bir şekliyle çözülür beklentisi olsa da buna gerçekten inandıklarını düşünmüyorum. İşçiler güvenebilecekleri yönledirmeye şu dönemde daha açıklar diye düşünüyorum. Önceleri Ford’un önünde dağıtılan bildirileri işçiler okur ya da okumadan çöpe atarlardı. Şu pandemi döneminde özellikle de Ağustos ayından sonra işçilerde ne olacak duygusu ve sorusu yoğun hissedildi. Dağıtılan bildirileri merakla alıp okumaları hatta telefonlarıyla çekip çoğaltıp masanın üzerine kendilerinin indirdiklerine tanık oldum. İşçilerin önceki yıllara oranla dışardaki mücadeleye daha açık olduklarını düşünüyorum.

Daha fazlası

İlgili

Close