KADINManşet

Peru: pandemi sürecinde 900’ü aşkın kadın kayboldu

Peru’da “Evde kal” tedbirleri uygulanmasından bu yana çoğu çocuk yaşta 9 yüzü aşkın kadın kayboldu

Pandemi sürecinde kadınlar için yaşamanın neredeyse başlı başına mücadele olduğu gerçeği ürkütücü sonuçlarıyla yaşanıyor. Peru’da da yeni koronavirüs nedeniyle evde kalma tedbirlerinin uygulandığı üç buçuk ayda, yüzde 70’i çocuk yaşta olmak üzere 900’u aşkın kadın kayboldu.

Peru’da evde kalma tedbirlerinin uygulanmasından önce de, günde ortalama 5 kadın kayboluyordu. Ancak sayı, üç buçuk aylık dönemde günde 8’e yükseldi.

İnsan haklarına saygıyı gözetmekle görevli bir kamu kuruluşu olan Halk Savunma Bürosu’nun kadın hakları sorumlusu Eliana Revollar, AFP’ye yaptığı açıklamada “16 Mart’tan 30 Haziran’a kadar, Peru’da 915 kadının kaybolduğu bildirildi” dedi.

RPP radyosuna konuşan halk savunucusu Walter Gutierrez ise, “Başlarına ne geldiğini öğrenmemiz gerekiyor” diye belirtti.

Gutierrez, kaybolan kadınların yüzde 70’inin kız çocuklarından oluştuğunu kaydetti.

Eliana Revollar, polis teşkilatında bu olaylar üzerine soruşturma yürütülmesine karşı bir direnç olduğunu söylerken, “Kayıplara ilişkin ulusal bir kaydın uygulamaya konulmasını istiyoruz” dedi.

Bir veya birden fazla kadın veya kız çocuğunun sadece kadın oldukları için katledilmesinin “feminisid” olarak tanımlandığı Peru’da, 2019 yılında 166 feminisid gerçekleşti. Bunların bir kısmı, başlangıçta “kayıp” olarak kayda geçmişti.

 

Daha fazlası

İlgili

Close