GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Peru’da maden işçilerinin grevi askıya alındı

Sendika “yetkililerle diyalogu kolaylaştırmak” gerekçesiyle maden işçilerinin 10 Eylül’de başlayan grevinin askıya alındığını açıkladı

HABER MERKEZİ– Peru Maden ve Metal İşçileri Federasyonu (FNTMMSP), “yetkililerle diyalogu kolaylaştırmak amacıyla” maden işçilerinin 10 Eylül’de başlayan grevinin askıya alındığını açıkladı.

“Peruvian Times”da yer alan habere göre, grevin askıya alınmasını FNTMMSP genel sekreteri Jorge Juárez, “bir kez daha diyalog yapma isteğini göstermek için” şeklinde gerekçelendirdi. İşçiler sendikanın bu tutumuna tepki gösterdi.

4 günlük grev boyunca hükümet ve patronlar polisi işçilerin üzerine saldılar. Polis baskısıyla grev bitirilmek istendi.

10 Eylül Salı günü, Peru’da maden işçileri, madencilerin ve metal işçilerinin sendikal şemsiye organizasyonu FNTMMS’nin çağrısıyla ülke çapında ve sınırsız bir grevi başlatmıştı.

Grevin 2. günü olan Çarşamba günü grevci işçiler başkent Lima’da sokak gösterisi düzenlemiş, “ulusal kongre”ye doğru yürüyen işçiler, polisle çatışmıştı.

12 Eylül’de ise işçiler Çalışma Bakanlığını bastı. Beşinci kata kadar çıkmayı başaran işçilere polis saldırdı, 17 işçi gözaltına alındı.

Grevin ana nedeni, madencilik sektörü şirketlerinin Peru Madencilik, Metalurji ve Çelik İşçileri Federasyonu ile on yıl önce Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanan talepleri müzakere etmeyi reddetmeleri. Ayrıca, madencilik sendikaları, “Ulusal Rekabet Edebilirlik ve Verimlilik Politikası” kapsamında yapılan, işçi haklarını kısıtlayan bir anlaşmaya karşı çıkıyorlar.

İşçiler, kolektif ve “kalıcı” ya da “geçici” tüm işçileri kapsayacak bir sözleşme yapılmasını istiyorlar. Patronlar ise buna yanaşmıyor. Ve şu anda devlet zoru devreye sokulmuş durumda, grev polis baskısıyla sönümlendirilmek isteniyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close