MAKALELER

piramitlerin nasıl inşa edildiği sonunda ortaya çıktı…

http://www.abakuskafa.com/wp-content/uploads/883715257324055_1258595091.jpgHerkesin aklını karıştıran piramitlerin nasıl inşa edildiği sonunda ortaya çıktı…

Piramitler nasıl inşa edildi? Bu soru yüzyıllardır bilim adamlarının, tarihçilerinin kafasını kurcalıyor ve herkes bu sırrı öğrenebilmek için uğraşıyor. Uzaylılardan tutun da kayıp kıta Atlantis’in teknoloji olarak çok ileri halkına kadar bir çok teori üretiliyor. Bu teorilerden hiçbiri, birazdan izleyeceğiniz videoda yer alan 3D modelleme kadar ayakları yere basan bir teori değil.

Mimar Jean-Pierre Houdin tarafından yürütülen ve tamamlanması yıllar süren çalışma sonunda geçtiğimiz hafta Türkiye ofisini açan Dassault Systemes firmasından Mehdi Tayoubi’nin yönettiği ekibin de yardımı ile 3D modellenerek görselleştirilmiş ve analiz edilmiş oldu.

Videoda izleyeceğiniz 3D modelleme CATIA yazılımı kullanılarak, DS partnerlerinden “Gehry Technologies” tarafından geliştirilen modüller ile yapılmış. Piramidin sırrının merkezini teşkil eden kral odasının analizleri SIMULIA ile yapılmış. Blokların taşınması sırasında çalışacak ekiplerin ergonomi analizleri ve blokların planlanan alan içinde taşınabileceğinin analizleri DELMIA ile gerçekleştirilmiş.

Bütün bu oluşan projenin herkesin erişimine Web üzerinden 3 boyutlu olarak açılması ise Virtools ürünü ile hayata geçirilmiş. Projenin ayrıntılı bilgilerini http://khufu.3ds.com/introduction/ adresinden almak mümkün.
devamı: AktifBir FORUM http://www.aktifbir.com/forum/f40/piramitlerin-sirri-cozuldu-15066/

Piramitlerin sırrını açıklayan videoya buradan ulaşabilirsiniz. Videomuzu 3 boyutlu olarak izlemek isteyenler, kendi 3D gözlüğünü nasıl yapacağını buradaki bağlantılar yardımıyla öğrenebilir.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close