DÜNYAManşet

Pire Limanı’nda iş cinayeti ve grev

Yunanistan’ın Pire Limanı’nında bir işçinin iş cinayetine kurban gitmesinin ardından yüzlerce işçinin başlattığı grev sürüyor.

25 Ekim Pazartesi günü, 46 yaşındaki liman işçisi Dimitris Daglis, yüzde 67’si Çinli bir şirket olan Cosco’ya ait Pire Limanı Konteyner İstasyonu’ndaki 2. iskelede bir vinç köprüsünün çarpması sonucu hayatını kaybetti.

İş cinayetinin ardından işçilerin örgütlü olduğu Pire Limanı Konteyner İşçileri Sendikası (ENEDEP) “Bu ‘kötü’ bir an değil. Çalışmaların yoğunlaşmasının, sağlığımız ve bütünlüğümüz için güvenlik önlemlerinin alınmamasının bir sonucu” açıklaması yaparak grev ilan etti. İşçilerin “Cosco’nun karı için daha fazla ölüm yok” sloganı ve yeterli işçi güvenliği önlemlerinin alınması talebiyle başlayan grev sürüyor.

Şirket işçilerin taleplerini karşılamak bir yana grevi bastırmaya uğraşıyor. Şirketin başvurusu sonucu Pire Asliye Mahkemesi grevinin yasa dışı olduğu yönünde karar verdi. Bunun üzerine dün sabah saatlerinde işçiler Pire adliyesine kitlesel bir yürüyüş düzenledi. İşçiler talepleri yerine getirilene kadar greve devam etme kararında olduklarını açıkladılar.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close