DÜNYAManşet

Polis şiddetine karşı ABD, Fransa, Arjantin’de on binler sokağa çıktı

Polis tarafından katledilen George Floyd için ABD’de eylemler sürerken, Paris’te 20 bin kişi Adama Traore için sokakları tutuşturdu

ABD’de George Floyd adlı siyahın polisler tarafından katledilmesi üzerine başlayan ve dünyanın farklı ülkelerine yayılan polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestolar sürüyor. Fransa’nın başkenti Paris’te, 2016′ yılında polis aracında hayatını kaybeden 24 yaşındaki siyah genç Adama Traore için sokaklara çıkıldı.

Paris Valiliğinin gösteri yasağına rağmen “Adama İçin Adalet Kolektifi” çağrısıyla Adalet Sarayı’nda toplanan binlerce kişi polis şiddetini protesto etti.

Polisin biber gazıyla saldırdığı eyleme 20 binin üzerinde katılım oldu. Sarı yelekliler de eyleme katılanlar arasındaydı.

Adama Traore’nin ailesinin talebi üzerine adli tıpta yapılan inceleme sonucunda açıklanan raporda, siyah gencin, polisin müdahalesiyle boğularak öldüğü belirtilmişti.

Traore, 19 Temmuz 2016’da, kimlik kontrolü sırasında yaşanan gerilim sonrası karakola götürülmek üzere bindirildiği polis aracında hayatını kaybetmişti.

Olayın ardından yapılan ilk açıklamalarda, Adama’nın rahatsızlandığı ve ilk yardım ekibine teslim edildiği belirtilmişti. Daha sonra ise Traore’nin, doktor müdahale etmeden önce, polis aracında hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı.

Traore’nin ölümü sonrası çok sayıda protesto gösterileri düzenlenmiş, Traore’nin kardeşleri ve aile fertlerinden birçoğu gözaltına alınmıştı.

ABD’de eylemler sekizinci gününde

ABD’de siyah George Floyd’un polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından başlayan ve ülke geneline yayılan ırkçılık karşıtı protestolar devam ediyor. Eylemlerde yine polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

New York, Washington ve Floyd’un öldürüldüğü Minneapolis kenti başta olmak üzere birçok eyalette süren gösterilerin sekizinci gününde binlerce kişi sokağa çıktı ve Floyd için yürüdü.

Sokağa çıkma yasağına rağmen New York’ta trafiği kapatan binlerce kişiye Times Meydanı’nda sağlık emekçileri de destek verdi. Broadway Caddesi’nde binler “adalet” çağrısını yineledi.

Teksas’ta 25 bin kişinin katıldığı eylemlere George Floyd’un aile üyeleri de eşlik etti.

Yine California’da ulusal muhafızların görevlendirildiği Hollywood’da da binlerce kişi sokağa çıktı.

ABD’nin başkenti Washington DC’de düzenlenen gösterilerde katılım yine yoğundu.

Öğleden sonra Beyaz Saray çevresinde toplanmaya başlayan protestocular, bir süre oturarak eylem yaptı. Yaklaşık 15 bin kişi, Floyd’un ölümüne ve ülkedeki polis şiddetine karşı sloganlar attı.

Polisin biber gazıyla saldırdığı gösteriler, kentte sokağa çıkma yasağının başladığı saat 19.00’dan sonra da devam ederken, bir grup Beyaz Saray’dan Kongre binasına yürüdü.

Washington’a bin 600 asker

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 82’nci Hava İndirme Tümeninin bulunduğu Fort Bragg ve 10’uncu Dağcı Tümeninin bulunduğu Fort Drum kışlalarından yaklaşık bin 600 askeri “tedbir” amaçlı Washington bölgesinde konuşlandırdığını duyurdu.

ABD Ulusal Muhafızlar Bürosu, önceki akşam başkent Washington DC’de 1300 ulusal muhafızın görev yaptığını ve dün akşam itibarıyla birçok eyaletten 1500 muhafızın daha kente intikal ettiğini açıklamıştı.

Ülkede dün akşamdan itibaren 100 bin Ulusal Muhafız valilerin inisiyatifine verilmişti.

Floyd için Arjantin’de de eylem

ABD’de siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesi Arjantin’de de protesto edildi.

Güney Amerika ülkesi Arjantin’de, Kovid-19 salgınına karşı uygulanan karantinaya rağmen, ABD’de siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesi protesto edildi.

Başkent Buenos Aires’in merkezindeki Obelisco’da toplanan kalabalık, Floyd için adalet talebi ve ABD’deki göstericilere destek amacıyla ABD Ticaret Odası’na kadar yürüdü.

Ellerinde “George Floyd için adalet” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, ABD Başkanı Donald Trump karşıtı sloganlar attı.

Daha fazlası

İlgili

Close