DÜNYAGENÇLİKManşetVideo

Politeknik Direnişi’ni anma yürüyüşüne polis saldırısı ve çatışma

1973 Politeknik Direnişi’nin yıl dönümünde Yunanistan genelinde eylemler düzenlendi

HABER MERKEZİ– Yunanistan’da cuntaya karşı direnişin sembollerinden biri olmuş 17 Kasım Politeknik Direnişi’nin yıl dönümü Atina başta olmak üzere Yunanistan genelinde düzenlenen etkinlik ve yürüyüşlerle anıldı.

Atina’da düzenlenen yürüyüşe binler katılırken, göstericilerin faşizm ve neoliberalizm karşıtı sloganlar dışında 17 Kasım’ın sembolü olan “Ekmek, Eğitim, Özgürlük” sloganını da sıklıkla attığı görüldü.

Atina sokaklarında şu saatlerde süren eylemden barikat ve polisle çatışma haberleri gelmeye devam ediyor.

polytechnic 1

polytechnic 2

polytechnic 3

17 Kasım 1973’te ne olmuştu?

14 Kasım 1973’te Atina Politeknik Üniversitesi öğrencileri cuntaya karşı anti-emperyalist bir boykot başlattı. Kurdukları radyo ile halkı cuntaya karşı direnmeye çağırdılar.

polytechnic 4

17 Kasım 1973’e kadar süren boykot ve işgale karşı ordu üniversitenin çevresini sarar. Üniversiteyi tanklar ve ağır silahlarla basan askerler resmi rakamlara göre 34 öğrenciyi katleder. Gerçekte kaç kişinin yaşamanı yitirdiği ise bilinmemektedir.

Her yıl 17 Kasım günü, anma töreni önce Atina Üniversitesi Teknik Fakültesi binası önünde anma töreni düzenleniyor. Ardından da üniversiteden Amerikan konsolosluğu önüne kadar yürünüyor. Çünkü 17 Kasım katliamından ABD emperyalizmi de sorumlu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close